Barbe vs Teluk Bintuni
The Barbe and the Teluk Bintuni are both Amphibious vessel classes. The Teluk Bintuni displaces 2,300 tons — 5.3x the Barbe's 430 tons. The Barbe reaches 11 knots vs 16 knots for the Teluk Bintuni. The Barbe carries a crew of 17 vs 119 for the Teluk Bintuni. The Barbe was produced in 22 units vs 9 for the Teluk Bintuni. The Barbe was commissioned in 1965, 50 years before the Teluk Bintuni (2015).
| German utility landing craft, introduced in 1965, has a displacement of 430 tons and a crew of seventeen. | |
| Origin | 🇩🇪 Germany |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Utility landing craft |
| Manufacturer | -- |
| Year introduced | 1965 |
| Number built | 22 units |
| Estimated unit price | NA |
| Indonesian landing ship tank, introduced in 2015, has a 2,300 tons displacement and a crew of 119. | |
| Origin | 🇮🇩 Indonesia |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing ship tank |
| Manufacturer | PT Dok & Perkapalan Kodja Bahari (Persero) |
| Year introduced | 2015 |
| Number built | 9 units |
| Estimated unit price | $16 million |
| Displacement | 430 tons ◉ |
| Maximum speed | 11.0 knots ◉ |
| Range | NA |
| Length | 40.0 m ◉ |
| Beam | 8.8 m ◉ |
| Crew | 17 ◉ |
| Propulsion | 750 kW (1,010 hp) |
| Armament |
|
| Displacement | 2,300 tons ◉ |
| Maximum speed | 16.0 knots ◉ |
| Range | 6,240 nm at 12 knots |
| Length | 120.0 m ◉ |
| Beam | 18.0 m ◉ |
| Crew | 119 ◉ |
| Propulsion | 2 x 3,285 kW (4,405 hp) main engines |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Barbe-class or Teluk Bintuni-class?
The Teluk Bintuni-class has greater displacement at 2,300 tons compared to the Barbe-class's 430 tons.
Which is faster, the Barbe-class or Teluk Bintuni-class?
The Teluk Bintuni-class is faster with a maximum speed of 16 knots compared to the Barbe-class's 11 knots.
Which has longer range, the Barbe-class or Teluk Bintuni-class?
The Teluk Bintuni-class has a longer range at 6,240 nautical miles compared to the Barbe-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the Barbe-class or Teluk Bintuni-class?
The Teluk Bintuni-class is longer at 120.0 meters compared to the Barbe-class's 40.0 meters.
How many crew members do the Barbe-class and Teluk Bintuni-class have?
The Teluk Bintuni-class has a larger crew complement of 119 compared to the Barbe-class's 17 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Barbe-class or Teluk Bintuni-class?
The Barbe-class has been built in greater numbers with 22 vessels compared to 9 vessels of the Teluk Bintuni-class.