Baynunah vs Göteborg
The Baynunah and the Göteborg are both Corvette classes. The Baynunah displaces 915 tons — 2.2x the Göteborg's 425 tons. The Baynunah reaches 30 knots vs 30 knots for the Göteborg. Operational range is 2,400 nautical miles for the Baynunah vs 2,000 for the Göteborg. The Baynunah carries a crew of 37 vs 41 for the Göteborg. The Baynunah was produced in 6 units vs 4 for the Göteborg. The Baynunah was commissioned in 2011, 22 years after the Göteborg (1989).
| Emirati corvette, introduced in 2011, displaces 915 tons and uses Kamewa waterjets for propulsion. | |
| Origin | 🇦🇪 United Arab Emirates |
| Category | Corvette |
| Type | Corvette |
| Manufacturer | Constructions Mécaniques de Normandie |
| Year introduced | 2011 |
| Number built | 6 units |
| Estimated unit price | $136 million |
| Displacement | 915 tons ◉ |
| Maximum speed | 30.0 knots ◉ |
| Range | 2,400 nm at 15 knots ◉ |
| Length | 71.3 m ◉ |
| Beam | 11.0 m ◉ |
| Crew | 37 ◉ |
| Propulsion | 4 × MTU 12V595 TE90 diesel engines, 3 × Kamewa Waterjets models 112S11 and 125B11 |
| Armament |
|
| Displacement | 425 tons ◉ |
| Maximum speed | 30.0 knots ◉ |
| Range | 2,000 nm ◉ |
| Length | 57.0 m ◉ |
| Beam | 8.0 m ◉ |
| Crew | 41 ◉ |
| Propulsion | 3 × MTU diesel engines at 2,560 kW (3,430 hp)/each, Water jet propulsion system |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Baynunah-class or Göteborg-class?
The Baynunah-class has greater displacement at 915 tons compared to the Göteborg-class's 425 tons.
Which is faster, the Baynunah-class or Göteborg-class?
The Göteborg-class is faster with a maximum speed of 30 knots compared to the Baynunah-class's 30 knots.
Which has longer range, the Baynunah-class or Göteborg-class?
The Baynunah-class has a longer range at 2,400 nautical miles compared to the Göteborg-class's 2,000 nautical miles.
Which is longer, the Baynunah-class or Göteborg-class?
The Baynunah-class is longer at 71.3 meters compared to the Göteborg-class's 57.0 meters.
How many crew members do the Baynunah-class and Göteborg-class have?
The Göteborg-class has a larger crew complement of 41 compared to the Baynunah-class's 37 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Baynunah-class or Göteborg-class?
The Baynunah-class has been built in greater numbers with 6 vessels compared to 4 vessels of the Göteborg-class.