Bung Tomo vs Sigma
The Bung Tomo is a Corvette, while the Sigma is a Frigate. Displacement is 1,940 tons for the Bung Tomo vs 1,692 tons for the Sigma. The Bung Tomo reaches 30 knots vs 28 knots for the Sigma. Operational range is 5,000 nautical miles for the Bung Tomo vs 4,800 for the Sigma. The Bung Tomo carries a crew of 79 vs 80 for the Sigma. The Bung Tomo was produced in 3 units vs 10 for the Sigma. The Bung Tomo was commissioned in 2014, 7 years after the Sigma (2007).
| Indonesian corvette, introduced in 2014, displaces 1,940 tons and has a crew of 79. | |
| Origin | 🇮🇩 Indonesia |
| Category | Corvette |
| Type | Multi-role corvette |
| Manufacturer | BAE Systems Marine |
| Year introduced | 2014 |
| Number built | 3 units |
| Estimated unit price | NA |
| Netherlands frigate, introduced in 2007, displaces 1,692 tons and reaches 28 knots. | |
| Origin | 🇳🇱 Netherlands |
| Category | Frigate |
| Type | Multi-purpose corvette / frigate |
| Manufacturer | Damen Schelde Naval Shipbuilding |
| Year introduced | 2007 |
| Number built | 10 units |
| Estimated unit price | $222 million |
| Displacement | 1,940 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | 5,000 nm at 12 knots â—‰ |
| Length | 89.9 m â—‰ |
| Beam | 12.8 m â—‰ |
| Crew | 79 â—‰ |
| Propulsion | 4× MAN B&W / Ruston diesel engine (total of 30.2 MW (40,499 shp)), 2× shafts |
| Armament |
|
| Displacement | 1,692 tons â—‰ |
| Maximum speed | 28.0 knots â—‰ |
| Range | 4,800 nm at 14 knots â—‰ |
| Length | 90.7 m â—‰ |
| Beam | 13.0 m â—‰ |
| Crew | 80 â—‰ |
| Propulsion | 2 × SEMT Pielstick 20PA6B STC rated at 8910 kW each driving a lightweight Geislinger coupling; 4 × Caterpillar 3406C TA generator rated at 350 kW each; 1 × Caterpillar 3304B emergency generator rated at 105 kW; 2 × shaft with Rolls-Royce Kamewa 5 bladed controllable pitch propeller |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Bung Tomo-class or Sigma-class?
The Bung Tomo-class has greater displacement at 1,940 tons compared to the Sigma-class's 1,692 tons.
Which is faster, the Bung Tomo-class or Sigma-class?
The Bung Tomo-class is faster with a maximum speed of 30 knots compared to the Sigma-class's 28 knots.
Which has longer range, the Bung Tomo-class or Sigma-class?
The Bung Tomo-class has a longer range at 5,000 nautical miles compared to the Sigma-class's 4,800 nautical miles.
Which is longer, the Bung Tomo-class or Sigma-class?
The Sigma-class is longer at 90.7 meters compared to the Bung Tomo-class's 89.9 meters.
How many crew members do the Bung Tomo-class and Sigma-class have?
The Sigma-class has a larger crew complement of 80 compared to the Bung Tomo-class's 79 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Bung Tomo-class or Sigma-class?
The Sigma-class has been built in greater numbers with 10 vessels compared to 3 vessels of the Bung Tomo-class.