Fatahillah vs Mandau
The Fatahillah is a Corvette, while the Mandau is a Frigate. The Fatahillah displaces 1,450 tons — 5.0x the Mandau's 290 tons. The Fatahillah reaches 30 knots vs 41 knots for the Mandau. Operational range is 4,250 nautical miles for the Fatahillah vs 2,600 for the Mandau. The Fatahillah carries a crew of 89 vs 43 for the Mandau. The Fatahillah was produced in 3 units vs 4 for the Mandau.
| Displacement | 1,450 tons ◉ |
| Maximum speed | 30.0 knots ◉ |
| Range | 4,250 nm at 16 knots ◉ |
| Length | 84.0 m ◉ |
| Beam | 11.1 m ◉ |
| Crew | 89 ◉ |
| Propulsion | 1 × Rolls-Royce Olympus TM-3B gas turbine, 21,000 kW (28,000 shp) and 2 × MTU 16V956 TB81 diesel engines, 6,000 bhp (4,500 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 290 tons ◉ |
| Maximum speed | 41.0 knots ◉ |
| Range | 2,600 nm at 14 knots ◉ |
| Length | 53.7 m ◉ |
| Beam | 8.0 m ◉ |
| Crew | 43 ◉ |
| Propulsion | CODOG: 1 x General Electric-Fiat LM-2500 gas turbine (25,000 shp) and 2 x MTU 12V331TC81 diesels (1,120 bhp each) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Fatahillah-class or Mandau-class?
The Fatahillah-class has greater displacement at 1,450 tons compared to the Mandau-class's 290 tons.
Which is faster, the Fatahillah-class or Mandau-class?
The Mandau-class is faster with a maximum speed of 41 knots compared to the Fatahillah-class's 30 knots.
Which has longer range, the Fatahillah-class or Mandau-class?
The Fatahillah-class has a longer range at 4,250 nautical miles compared to the Mandau-class's 2,600 nautical miles.
Which is longer, the Fatahillah-class or Mandau-class?
The Fatahillah-class is longer at 84.0 meters compared to the Mandau-class's 53.7 meters.
How many crew members do the Fatahillah-class and Mandau-class have?
The Fatahillah-class has a larger crew complement of 89 compared to the Mandau-class's 43 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Fatahillah-class or Mandau-class?
The Mandau-class has been built in greater numbers with 4 vessels compared to 3 vessels of the Fatahillah-class.