Garcia vs Meko 360
The Garcia and the Meko 360 are both Frigate classes. Displacement is 2,624 tons for the Garcia vs 3,360 tons for the Meko 360. The Garcia reaches 27 knots vs 30 knots for the Meko 360. Operational range is 4,000 nautical miles for the Garcia vs 4,500 for the Meko 360. The Garcia carries a crew of 247 vs 200 for the Meko 360. The Garcia was produced in 11 units vs 5 for the Meko 360. The Garcia was commissioned in 1964, 18 years before the Meko 360 (1982).
| American frigate, 2,624 tons displacement, introduced in 1964 for anti-submarine warfare. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Frigate |
| Type | Frigate |
| Manufacturer | Bethlehem Steel |
| Year introduced | 1964 |
| Number built | 11 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 2,624 tons â—‰ |
| Maximum speed | 27.0 knots â—‰ |
| Range | 4,000 nm at 20 knots â—‰ |
| Length | 126.3 m â—‰ |
| Beam | 13.4 m â—‰ |
| Crew | 247 â—‰ |
| Propulsion | 2 Foster-Wheeler boilers, 1 steam turbine, 35,000 shp (26,000 kW), single screw |
| Armament |
|
| Displacement | 3,360 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | 4,500 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 125.9 m â—‰ |
| Beam | 15.0 m â—‰ |
| Crew | 200 â—‰ |
| Propulsion | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Garcia-class or Meko 360-class?
The Meko 360-class has greater displacement at 3,360 tons compared to the Garcia-class's 2,624 tons.
Which is faster, the Garcia-class or Meko 360-class?
The Meko 360-class is faster with a maximum speed of 30 knots compared to the Garcia-class's 27 knots.
Which has longer range, the Garcia-class or Meko 360-class?
The Meko 360-class has a longer range at 4,500 nautical miles compared to the Garcia-class's 4,000 nautical miles.
Which is longer, the Garcia-class or Meko 360-class?
The Garcia-class is longer at 126.3 meters compared to the Meko 360-class's 125.9 meters.
How many crew members do the Garcia-class and Meko 360-class have?
The Garcia-class has a larger crew complement of 247 compared to the Meko 360-class's 200 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Garcia-class or Meko 360-class?
The Garcia-class has been built in greater numbers with 11 vessels compared to 5 vessels of the Meko 360-class.