Foch/Sao Paulo vs Queen Elizabeth
The Foch/Sao Paulo and the Queen Elizabeth are both Aircraft carrier classes. The Queen Elizabeth displaces 70,600 tons — 2.2x the Foch/Sao Paulo's 32,800 tons. The Foch/Sao Paulo reaches 32 knots vs 25 knots for the Queen Elizabeth. Operational range is 7,500 nautical miles for the Foch/Sao Paulo vs 10,000 for the Queen Elizabeth. The Foch/Sao Paulo carries a crew of 1,338 vs 679 for the Queen Elizabeth. The Foch/Sao Paulo was produced in 2 units vs 2 for the Queen Elizabeth. The Foch/Sao Paulo was commissioned in 1963, 54 years before the Queen Elizabeth (2017).
| French-built aircraft carrier, 24,200 tons displacement, propelled by steam turbines delivering 126,000 shp. Later sold to Brazil as São Paulo. | |
| Origin | 🇫🇷 France |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Aircraft carrier |
| Manufacturer | DCN, St-Nazaire (France) |
| Year introduced | 1963 |
| Number built | 2 units |
| Estimated unit price | NA |
| British aircraft carrier, introduced in 2017, displaces 80,600 tons and has a crew of 679. | |
| Origin | 🇬🇧 United Kingdom |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Aircraft carrier |
| Manufacturer | Aircraft Carrier Alliance |
| Year introduced | 2017 |
| Number built | 2 units |
| Estimated unit price | $9,700 million |
| Displacement | 32,800 tons ◉ |
| Maximum speed | 32.0 knots ◉ |
| Range | 7,500 nm at 18 knots ◉ |
| Length | 265.0 m ◉ |
| Beam | 51.2 m ◉ |
| Crew | 1,338 ◉ |
| Propulsion | 2 shafts; 4 × steam turbines; 6 × Indret boilers with a power of 126,000 shp (94,000 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 70,600 tons ◉ |
| Maximum speed | 25.0 knots ◉ |
| Range | 10,000 nm at 15 knots ◉ |
| Length | 284.0 m ◉ |
| Beam | 73.0 m ◉ |
| Crew | 679 ◉ |
| Propulsion | Integrated electric propulsion: 2 × Rolls-Royce Marine Trent MT30 36 MW gas turbine engines, 2 × Wärtsilä 16V38 and 2 x 12V38 marine diesel engines (40 MW), 4 × GE Power Conversion 20 MW Advanced Induction Motors |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Foch/Sao Paulo-class or Queen Elizabeth-class?
The Queen Elizabeth-class has greater displacement at 70,600 tons compared to the Foch/Sao Paulo-class's 32,800 tons.
Which is faster, the Foch/Sao Paulo-class or Queen Elizabeth-class?
The Foch/Sao Paulo-class is faster with a maximum speed of 32 knots compared to the Queen Elizabeth-class's 25 knots.
Which has longer range, the Foch/Sao Paulo-class or Queen Elizabeth-class?
The Queen Elizabeth-class has a longer range at 10,000 nautical miles compared to the Foch/Sao Paulo-class's 7,500 nautical miles.
Which is longer, the Foch/Sao Paulo-class or Queen Elizabeth-class?
The Queen Elizabeth-class is longer at 284.0 meters compared to the Foch/Sao Paulo-class's 265.0 meters.
How many crew members do the Foch/Sao Paulo-class and Queen Elizabeth-class have?
The Foch/Sao Paulo-class has a larger crew complement of 1,338 compared to the Queen Elizabeth-class's 679 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Foch/Sao Paulo-class or Queen Elizabeth-class?
Both the Foch/Sao Paulo-class and Queen Elizabeth-class have been built in equal numbers with 2 vessels each.