FREMM frigate vs Sachsen
The FREMM frigate and the Sachsen are both Frigate classes. Displacement is 6,700 tons for the FREMM frigate vs 5,780 tons for the Sachsen. The FREMM frigate reaches 27 knots vs 29 knots for the Sachsen. Operational range is 6,800 nautical miles for the FREMM frigate vs 4,000 for the Sachsen. The FREMM frigate carries a crew of 145 vs 230 for the Sachsen. The FREMM frigate was produced in 22 units vs 3 for the Sachsen. Cost per hull is $795M for the FREMM frigate vs $750M for the Sachsen. The FREMM frigate was commissioned in 2012, 9 years after the Sachsen (2003).
| Displacement | 6,700 tons â—‰ |
| Maximum speed | 27.0 knots â—‰ |
| Range | 6,800 nm at 15 knots â—‰ |
| Length | 144.6 m â—‰ |
| Beam | 20.0 m â—‰ |
| Crew | 145 â—‰ |
| Propulsion | CODLOG (France) or CODLAG (Italy): 1 × 32 MW General Electric/Avio LM2500+G4 gas turbine, 2 × 2.5 MW electric motors, 4 × diesel generators |
| Armament |
|
| Displacement | 5,780 tons â—‰ |
| Maximum speed | 29.0 knots â—‰ |
| Range | 4,000 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 143.0 m â—‰ |
| Beam | 17.4 m â—‰ |
| Crew | 230 â—‰ |
| Propulsion | 2 × MTU V20 diesel engines (20,100 hp), 1 × General Electric LM2500 gas turbine (31,500 hp), 2 × controllable-pitch propellers |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the FREMM frigate-class or Sachsen-class?
The FREMM frigate-class has greater displacement at 6,700 tons compared to the Sachsen-class's 5,780 tons.
Which is faster, the FREMM frigate-class or Sachsen-class?
The Sachsen-class is faster with a maximum speed of 29 knots compared to the FREMM frigate-class's 27 knots.
Which has longer range, the FREMM frigate-class or Sachsen-class?
The FREMM frigate-class has a longer range at 6,800 nautical miles compared to the Sachsen-class's 4,000 nautical miles.
Which is longer, the FREMM frigate-class or Sachsen-class?
The FREMM frigate-class is longer at 144.6 meters compared to the Sachsen-class's 143.0 meters.
How many crew members do the FREMM frigate-class and Sachsen-class have?
The Sachsen-class has a larger crew complement of 230 compared to the FREMM frigate-class's 145 crew members.
Which is more expensive, the FREMM frigate-class or Sachsen-class?
The FREMM frigate-class is more expensive at approximately $795 million per unit compared to the Sachsen-class at $750 million.
Which has been built in greater numbers, the FREMM frigate-class or Sachsen-class?
The FREMM frigate-class has been built in greater numbers with 22 vessels compared to 3 vessels of the Sachsen-class.