Gumdoksuri vs Róisín
The Gumdoksuri and the Róisín are both Patrol vessel classes. The Róisín displaces 1,500 tons — 2.6x the Gumdoksuri's 570 tons. The Gumdoksuri reaches 44 knots vs 23 knots for the Róisín. Operational range is 1,998 nautical miles for the Gumdoksuri vs 6,000 for the Róisín. The Gumdoksuri carries a crew of 40 vs 44 for the Róisín. The Gumdoksuri was produced in 34 units vs 2 for the Róisín. The Gumdoksuri was commissioned in 2008, 9 years after the Róisín (1999).
| South Korean patrol vessel, introduced in 2008, reaches speeds of 44.0 knots using CODAG propulsion. | |
| Origin | 🇰🇷 South Korea |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Patrol boat |
| Manufacturer | Hanjin Heavy Industries |
| Year introduced | 2008 |
| Number built | 34 units |
| Estimated unit price | $37 million |
| British offshore patrol vessel, introduced in 1999, displaces 1,500 tons with a crew of 44. | |
| Origin | 🇬🇧 United Kingdom |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Offshore patrol vessel |
| Manufacturer | Appledore Shipbuilders |
| Year introduced | 1999 |
| Number built | 2 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 570 tons ◉ |
| Maximum speed | 44.0 knots ◉ |
| Range | 1,998 nm ◉ |
| Length | 63.0 m ◉ |
| Beam | 9.0 m ◉ |
| Crew | 40 ◉ |
| Propulsion | Combined diesel and gas (CODAG): 2 × Hanwha Techwin/GE LM500 gas turbine 4,570 kW (6,130 hp), 2 × Doosan/MTU 12V 595 TE90 3,240 kW (4,340 hp), 2 × STX/MTU 16V 1163 TB93 5,920 kW (7,940 hp), 3 × Doosan Heavy Industries waterjets |
| Armament |
|
| Displacement | 1,500 tons ◉ |
| Maximum speed | 23.0 knots ◉ |
| Range | 6,000 nm ◉ |
| Length | 78.8 m ◉ |
| Beam | 14.0 m ◉ |
| Crew | 44 ◉ |
| Propulsion | 2 × Wärtsilä medium speed diesels, 2 × 5,000 kW (6,700 hp) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Gumdoksuri-class or Róisín-class?
The Róisín-class has greater displacement at 1,500 tons compared to the Gumdoksuri-class's 570 tons.
Which is faster, the Gumdoksuri-class or Róisín-class?
The Gumdoksuri-class is faster with a maximum speed of 44 knots compared to the Róisín-class's 23 knots.
Which has longer range, the Gumdoksuri-class or Róisín-class?
The Róisín-class has a longer range at 6,000 nautical miles compared to the Gumdoksuri-class's 1,998 nautical miles.
Which is longer, the Gumdoksuri-class or Róisín-class?
The Róisín-class is longer at 78.8 meters compared to the Gumdoksuri-class's 63.0 meters.
How many crew members do the Gumdoksuri-class and Róisín-class have?
The Róisín-class has a larger crew complement of 44 compared to the Gumdoksuri-class's 40 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Gumdoksuri-class or Róisín-class?
The Gumdoksuri-class has been built in greater numbers with 34 vessels compared to 2 vessels of the Róisín-class.