Hotel vs Resolution
The Hotel and the Resolution are both Submarine classes. Displacement is 4,095 tons for the Hotel vs 7,600 tons for the Resolution. The Hotel reaches 18 knots vs 20 knots for the Resolution. Operational range is 99,999 nautical miles for the Hotel vs 99,999 for the Resolution. The Hotel carries a crew of 104 vs 143 for the Resolution. Submerged displacement is 5,588 tons for the Hotel vs 8,500 tons for the Resolution. The Hotel was produced in 8 units vs 4 for the Resolution. The Hotel was commissioned in 1960, 7 years before the Resolution (1967).
| Ex-USSR Hotel-class submarine, introduced in 1960, carried three R-13 ballistic missiles. | |
|
|
| Origin | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Submarine |
| Type | Nuclear-powered ballistic missile submarine |
| Manufacturer | Severodvinsk State Shipyard 402 |
| Year introduced | 1960 |
| Number built | 8 units |
| Estimated unit price | NA |
| British ballistic missile submarine, displacing 7,600 tons, was powered by a pressurized-water nuclear reactor. | |
|
|
| Origin | 🇬🇧 United Kingdom |
| Category | Submarine |
| Type | Ballistic missile submarine |
| Manufacturer | Vickers Shipbuilding Ltd |
| Year introduced | 1967 |
| Number built | 4 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 4,095 tons â—‰ |
| Maximum speed | 18.0 knots â—‰ |
| Range | Unlimited â—‰ |
| Length | 114.0 m â—‰ |
| Beam | 9.2 m â—‰ |
| Crew | 104 â—‰ |
| Max depth | NA |
| Propulsion | 2 × pressurized water reactors, 2 shafts |
| Armament |
|
| Displacement | 7,600 tons â—‰ |
| Maximum speed | 20.0 knots â—‰ |
| Range | Unlimited â—‰ |
| Length | 130.0 m â—‰ |
| Beam | 10.1 m â—‰ |
| Crew | 143 â—‰ |
| Max depth | 275 m |
| Propulsion | 1 × Vickers/Rolls-Royce PWR1 pressurised-water nuclear reactor, 27,500 shp (20.5 MW); Propeller |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Hotel-class or Resolution-class?
The Resolution-class has greater displacement at 7,600 tons compared to the Hotel-class's 4,095 tons.
Which is faster, the Hotel-class or Resolution-class?
The Resolution-class is faster with a maximum speed of 20 knots compared to the Hotel-class's 18 knots.
Which has longer range, the Hotel-class or Resolution-class?
Both the Hotel-class and Resolution-class are nuclear-powered and have unlimited range, limited only by food supplies and crew endurance.
Which is longer, the Hotel-class or Resolution-class?
The Resolution-class is longer at 130.0 meters compared to the Hotel-class's 114.0 meters.
How many crew members do the Hotel-class and Resolution-class have?
The Resolution-class has a larger crew complement of 143 compared to the Hotel-class's 104 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Hotel-class or Resolution-class?
The Hotel-class has been built in greater numbers with 8 vessels compared to 4 vessels of the Resolution-class.