Meko 360 vs Shivalik
The Meko 360 and the Shivalik are both Frigate classes. Displacement is 3,360 tons for the Meko 360 vs 6,200 tons for the Shivalik. The Meko 360 reaches 30 knots vs 32 knots for the Shivalik. Operational range is 4,500 nautical miles for the Meko 360 vs 5,000 for the Shivalik. The Meko 360 carries a crew of 200 vs 257 for the Shivalik. The Meko 360 was produced in 5 units vs 3 for the Shivalik. The Meko 360 was commissioned in 1982, 28 years before the Shivalik (2010).
| Displacement | 3,360 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | 4,500 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 125.9 m â—‰ |
| Beam | 15.0 m â—‰ |
| Crew | 200 â—‰ |
| Propulsion | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armament |
|
| Displacement | 6,200 tons â—‰ |
| Maximum speed | 32.0 knots â—‰ |
| Range | 5,000 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 144.0 m â—‰ |
| Beam | 16.9 m â—‰ |
| Crew | 257 â—‰ |
| Propulsion | CODOG: 2 × Pielstick 16 PA6 STC Diesel engines (11,300 kW each) and 2 × GE LM2500+ (25,100 kW each) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Meko 360-class or Shivalik-class?
The Shivalik-class has greater displacement at 6,200 tons compared to the Meko 360-class's 3,360 tons.
Which is faster, the Meko 360-class or Shivalik-class?
The Shivalik-class is faster with a maximum speed of 32 knots compared to the Meko 360-class's 30 knots.
Which has longer range, the Meko 360-class or Shivalik-class?
The Shivalik-class has a longer range at 5,000 nautical miles compared to the Meko 360-class's 4,500 nautical miles.
Which is longer, the Meko 360-class or Shivalik-class?
The Shivalik-class is longer at 144.0 meters compared to the Meko 360-class's 125.9 meters.
How many crew members do the Meko 360-class and Shivalik-class have?
The Shivalik-class has a larger crew complement of 257 compared to the Meko 360-class's 200 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Meko 360-class or Shivalik-class?
The Meko 360-class has been built in greater numbers with 5 vessels compared to 3 vessels of the Shivalik-class.