Meko 360 vs Vasco da Gama
The Meko 360 and the Vasco da Gama are both Frigate classes. Displacement is 3,360 tons for the Meko 360 vs 3,200 tons for the Vasco da Gama. The Meko 360 reaches 30 knots vs 32 knots for the Vasco da Gama. Operational range is 4,500 nautical miles for the Meko 360 vs 4,000 for the Vasco da Gama. The Meko 360 carries a crew of 200 vs 180 for the Vasco da Gama. The Meko 360 was produced in 5 units vs 3 for the Vasco da Gama. The Meko 360 was commissioned in 1982, 9 years before the Vasco da Gama (1991).
| German frigate, introduced in 1982, uses COGAG propulsion with Olympus and Tyne gas turbines. | |
| Origin | 🇩🇪 Germany |
| Category | Frigate |
| Type | Frigate |
| Manufacturer | Blohm + Voss |
| Year introduced | 1982 |
| Number built | 5 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 3,360 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | 4,500 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 125.9 m â—‰ |
| Beam | 15.0 m â—‰ |
| Crew | 200 â—‰ |
| Propulsion | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armament |
|
| Displacement | 3,200 tons â—‰ |
| Maximum speed | 32.0 knots â—‰ |
| Range | 4,000 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 115.9 m â—‰ |
| Beam | 14.8 m â—‰ |
| Crew | 180 â—‰ |
| Propulsion | 2 shaft CODOG, 2 MTU 20V 956 TB92 diesel-engines (8.14 MW each), 2 General Electric LM2500 gas turbines (38 MW each) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Meko 360-class or Vasco da Gama-class?
The Meko 360-class has greater displacement at 3,360 tons compared to the Vasco da Gama-class's 3,200 tons.
Which is faster, the Meko 360-class or Vasco da Gama-class?
The Vasco da Gama-class is faster with a maximum speed of 32 knots compared to the Meko 360-class's 30 knots.
Which has longer range, the Meko 360-class or Vasco da Gama-class?
The Meko 360-class has a longer range at 4,500 nautical miles compared to the Vasco da Gama-class's 4,000 nautical miles.
Which is longer, the Meko 360-class or Vasco da Gama-class?
The Meko 360-class is longer at 125.9 meters compared to the Vasco da Gama-class's 115.9 meters.
How many crew members do the Meko 360-class and Vasco da Gama-class have?
The Meko 360-class has a larger crew complement of 200 compared to the Vasco da Gama-class's 180 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Meko 360-class or Vasco da Gama-class?
The Meko 360-class has been built in greater numbers with 5 vessels compared to 3 vessels of the Vasco da Gama-class.