Meko 360 vs Zulfiquar
The Meko 360 and the Zulfiquar are both Frigate classes. Displacement is 3,360 tons for the Meko 360 vs 3,144 tons for the Zulfiquar. The Meko 360 reaches 30 knots vs 29 knots for the Zulfiquar. Operational range is 4,500 nautical miles for the Meko 360 vs 4,000 for the Zulfiquar. The Meko 360 carries a crew of 200 vs 215 for the Zulfiquar. The Meko 360 was produced in 5 units vs 4 for the Zulfiquar. The Meko 360 was commissioned in 1982, 27 years before the Zulfiquar (2009).
| Displacement | 3,360 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | 4,500 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 125.9 m â—‰ |
| Beam | 15.0 m â—‰ |
| Crew | 200 â—‰ |
| Propulsion | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armament |
|
| Displacement | 3,144 tons â—‰ |
| Maximum speed | 29.0 knots â—‰ |
| Range | 4,000 nm â—‰ |
| Length | 123.2 m â—‰ |
| Beam | 13.8 m â—‰ |
| Crew | 215 â—‰ |
| Propulsion | CODAD: 4 × Pielstick 16PA6STC at 5.1 MW (6,800 hp); 4 × MTU diesels generator set 8V396TE54 at 680 kW (910 hp) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Meko 360-class or Zulfiquar-class?
The Meko 360-class has greater displacement at 3,360 tons compared to the Zulfiquar-class's 3,144 tons.
Which is faster, the Meko 360-class or Zulfiquar-class?
The Meko 360-class is faster with a maximum speed of 30 knots compared to the Zulfiquar-class's 29 knots.
Which has longer range, the Meko 360-class or Zulfiquar-class?
The Meko 360-class has a longer range at 4,500 nautical miles compared to the Zulfiquar-class's 4,000 nautical miles.
Which is longer, the Meko 360-class or Zulfiquar-class?
The Meko 360-class is longer at 125.9 meters compared to the Zulfiquar-class's 123.2 meters.
How many crew members do the Meko 360-class and Zulfiquar-class have?
The Zulfiquar-class has a larger crew complement of 215 compared to the Meko 360-class's 200 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Meko 360-class or Zulfiquar-class?
The Meko 360-class has been built in greater numbers with 5 vessels compared to 4 vessels of the Zulfiquar-class.