Pohang vs Type 037I
The Pohang and the Type 037I are both Corvette classes. The Pohang displaces 1,220 tons — 2.8x the Type 037I's 430 tons. The Pohang reaches 32 knots vs 30 knots for the Type 037I. Operational range is 4,000 nautical miles for the Pohang vs 2,000 for the Type 037I. The Pohang carries a crew of 95 vs 70 for the Type 037I. The Pohang was produced in 24 units vs 100 for the Type 037I. The Pohang was commissioned in 1984, 20 years after the Type 037I (1964).
| South Korean corvette, 1,220 tons displacement, entered service in 1984. | |
| Origin | 🇰🇷 South Korea |
| Category | Corvette |
| Type | Corvette |
| Manufacturer | Korea Shipbuilding Corporation |
| Year introduced | 1984 |
| Number built | 24 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 1,220 tons ◉ |
| Maximum speed | 32.0 knots ◉ |
| Range | 4,000 nm at 15 knots ◉ |
| Length | 88.3 m ◉ |
| Beam | 10.0 m ◉ |
| Crew | 95 ◉ |
| Propulsion | CODOG: 1 x GE LM2500 gas turbine engine, 2 x MTU 12V 956 TB82 diesel engine |
| Armament |
|
| Displacement | 430 tons ◉ |
| Maximum speed | 30.0 knots ◉ |
| Range | 2,000 nm at 14 knots ◉ |
| Length | 58.8 m ◉ |
| Beam | 7.2 m ◉ |
| Crew | 70 ◉ |
| Propulsion | 4 × diesel engines, 8,800 hp (6,562 kW), 4 × shafts |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Pohang-class or Type 037I-class?
The Pohang-class has greater displacement at 1,220 tons compared to the Type 037I-class's 430 tons.
Which is faster, the Pohang-class or Type 037I-class?
The Pohang-class is faster with a maximum speed of 32 knots compared to the Type 037I-class's 30 knots.
Which has longer range, the Pohang-class or Type 037I-class?
The Pohang-class has a longer range at 4,000 nautical miles compared to the Type 037I-class's 2,000 nautical miles.
Which is longer, the Pohang-class or Type 037I-class?
The Pohang-class is longer at 88.3 meters compared to the Type 037I-class's 58.8 meters.
How many crew members do the Pohang-class and Type 037I-class have?
The Pohang-class has a larger crew complement of 95 compared to the Type 037I-class's 70 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Pohang-class or Type 037I-class?
The Type 037I-class has been built in greater numbers with 100 vessels compared to 24 vessels of the Pohang-class.