Pohang vs Type 056
The Pohang and the Type 056 are both Corvette classes. Displacement is 1,220 tons for the Pohang vs 1,500 tons for the Type 056. The Pohang reaches 32 knots vs 25 knots for the Type 056. Operational range is 4,000 nautical miles for the Pohang vs 3,500 for the Type 056. The Pohang carries a crew of 95 vs 78 for the Type 056. The Pohang was produced in 24 units vs 81 for the Type 056. The Pohang was commissioned in 1984, 29 years before the Type 056 (2013).
| South Korean corvette, 1,220 tons displacement, entered service in 1984. | |
| Origin | 🇰🇷 South Korea |
| Category | Corvette |
| Type | Corvette |
| Manufacturer | Korea Shipbuilding Corporation |
| Year introduced | 1984 |
| Number built | 24 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 1,220 tons â—‰ |
| Maximum speed | 32.0 knots â—‰ |
| Range | 4,000 nm at 15 knots â—‰ |
| Length | 88.3 m â—‰ |
| Beam | 10.0 m â—‰ |
| Crew | 95 â—‰ |
| Propulsion | CODOG: 1 x GE LM2500 gas turbine engine, 2 x MTU 12V 956 TB82 diesel engine |
| Armament |
|
| Displacement | 1,500 tons â—‰ |
| Maximum speed | 25.0 knots â—‰ |
| Range | 3,500 nm at 16 knots â—‰ |
| Length | 90.0 m â—‰ |
| Beam | 11.1 m â—‰ |
| Crew | 78 â—‰ |
| Propulsion | 2 SEMT Pielstick PA6-STC diesel motors |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Pohang-class or Type 056-class?
The Type 056-class has greater displacement at 1,500 tons compared to the Pohang-class's 1,220 tons.
Which is faster, the Pohang-class or Type 056-class?
The Pohang-class is faster with a maximum speed of 32 knots compared to the Type 056-class's 25 knots.
Which has longer range, the Pohang-class or Type 056-class?
The Pohang-class has a longer range at 4,000 nautical miles compared to the Type 056-class's 3,500 nautical miles.
Which is longer, the Pohang-class or Type 056-class?
The Type 056-class is longer at 90.0 meters compared to the Pohang-class's 88.3 meters.
How many crew members do the Pohang-class and Type 056-class have?
The Pohang-class has a larger crew complement of 95 compared to the Type 056-class's 78 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Pohang-class or Type 056-class?
The Type 056-class has been built in greater numbers with 81 vessels compared to 24 vessels of the Pohang-class.