Queen Elizabeth vs Ulyanovsk
The Queen Elizabeth and the Ulyanovsk are both Aircraft carrier classes. Displacement is 70,600 tons for the Queen Elizabeth vs 85,000 tons for the Ulyanovsk. The Queen Elizabeth reaches 25 knots vs 30 knots for the Ulyanovsk. Operational range is 10,000 nautical miles for the Queen Elizabeth vs 99,999 for the Ulyanovsk. The Queen Elizabeth carries a crew of 679 vs 3,400 for the Ulyanovsk. The Queen Elizabeth was commissioned in 2017, 22 years after the Ulyanovsk (1995).
| British aircraft carrier, introduced in 2017, displaces 80,600 tons and has a crew of 679. | |
| Origin | 🇬🇧 United Kingdom |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Aircraft carrier |
| Manufacturer | Aircraft Carrier Alliance |
| Year introduced | 2017 |
| Number built | 2 units |
| Estimated unit price | $9,700 million |
| Soviet aircraft carrier, 65,800 tons displacement, powered by four nuclear reactors. | |
| Origin | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Aircraft carrier |
| Manufacturer | Chernomorsky Shipyard 444 |
| Year introduced | 1995 |
| Number built | NA |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 70,600 tons â—‰ |
| Maximum speed | 25.0 knots â—‰ |
| Range | 10,000 nm at 15 knots â—‰ |
| Length | 284.0 m â—‰ |
| Beam | 73.0 m â—‰ |
| Crew | 679 â—‰ |
| Propulsion | Integrated electric propulsion: 2 × Rolls-Royce Marine Trent MT30 36 MW gas turbine engines, 2 × Wärtsilä 16V38 and 2 x 12V38 marine diesel engines (40 MW), 4 × GE Power Conversion 20 MW Advanced Induction Motors |
| Armament |
|
| Displacement | 85,000 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | Unlimited â—‰ |
| Length | 321.2 m â—‰ |
| Beam | 83.9 m â—‰ |
| Crew | 3,400 â—‰ |
| Propulsion | 4 × KN-3 nuclear reactors, 4 × steam turbines, four shafts, 280,000 shp (210,000 kW) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Queen Elizabeth-class or Ulyanovsk-class?
The Ulyanovsk-class has greater displacement at 85,000 tons compared to the Queen Elizabeth-class's 70,600 tons.
Which is faster, the Queen Elizabeth-class or Ulyanovsk-class?
The Ulyanovsk-class is faster with a maximum speed of 30 knots compared to the Queen Elizabeth-class's 25 knots.
Which has longer range, the Queen Elizabeth-class or Ulyanovsk-class?
The Ulyanovsk-class is nuclear-powered with unlimited range, while the Queen Elizabeth-class has a range of 10,000 nautical miles.
Which is longer, the Queen Elizabeth-class or Ulyanovsk-class?
The Ulyanovsk-class is longer at 321.2 meters compared to the Queen Elizabeth-class's 284.0 meters.
How many crew members do the Queen Elizabeth-class and Ulyanovsk-class have?
The Ulyanovsk-class has a larger crew complement of 3,400 compared to the Queen Elizabeth-class's 679 crew members.