San Giorgio vs Type 079
The San Giorgio and the Type 079 are both Amphibious vessel classes. The San Giorgio displaces 7,960 tons — 9.6x the Type 079's 833 tons. The San Giorgio reaches 21 knots vs 13 knots for the Type 079. Operational range is 7,500 nautical miles for the San Giorgio vs 1,000 for the Type 079. The San Giorgio carries a crew of 180 vs 109 for the Type 079. The San Giorgio was produced in 4 units vs 31 for the Type 079. The San Giorgio was commissioned in 1988, 12 years after the Type 079 (1976).
| Italian amphibious transport dock, introduced in 1988, displaces 7,960 tons. | |
| Origin | 🇮🇹 Italy |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Amphibious transport dock |
| Manufacturer | Fincantieri |
| Year introduced | 1988 |
| Number built | 4 units |
| Estimated unit price | $291 million |
| Chinese landing ship medium, introduced in 1976, displaces 833 tons. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing Ship Medium |
| Manufacturer | Guangzhou Shipyard |
| Year introduced | 1976 |
| Number built | 31 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 7,960 tons ◉ |
| Maximum speed | 21.0 knots ◉ |
| Range | 7,500 nm at 16 knots ◉ |
| Length | 133.0 m ◉ |
| Beam | 20.5 m ◉ |
| Crew | 180 ◉ |
| Propulsion | 2 × diesel engines Grandi Motori Trieste GMT A 420.12, 6,264 kW (8,400 hp) each; 4 × diesel engine generators Grandi Motori Trieste GMT B230.6, 770 kW (1,030 hp) each |
| Armament |
|
| Displacement | 833 tons ◉ |
| Maximum speed | 13.0 knots ◉ |
| Range | 1,000 nm at 10 knots ◉ |
| Length | 72.0 m ◉ |
| Beam | 13.8 m ◉ |
| Crew | 109 ◉ |
| Propulsion | two 6300 diesel engine @ 600 hp each |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the San Giorgio-class or Type 079-class?
The San Giorgio-class has greater displacement at 7,960 tons compared to the Type 079-class's 833 tons.
Which is faster, the San Giorgio-class or Type 079-class?
The San Giorgio-class is faster with a maximum speed of 21 knots compared to the Type 079-class's 13 knots.
Which has longer range, the San Giorgio-class or Type 079-class?
The San Giorgio-class has a longer range at 7,500 nautical miles compared to the Type 079-class's 1,000 nautical miles.
Which is longer, the San Giorgio-class or Type 079-class?
The San Giorgio-class is longer at 133.0 meters compared to the Type 079-class's 72.0 meters.
How many crew members do the San Giorgio-class and Type 079-class have?
The San Giorgio-class has a larger crew complement of 180 compared to the Type 079-class's 109 crew members.
Which has been built in greater numbers, the San Giorgio-class or Type 079-class?
The Type 079-class has been built in greater numbers with 31 vessels compared to 4 vessels of the San Giorgio-class.