BTR-60 vs Serval
The BTR-60 and the Serval are both Armored Personnel Carriers, manufactured by GAZ and KNDS France respectively. The BTR-60 weighs 10.3 tons vs 17.0 tons for the Serval. Top speed is 80 km/h for the BTR-60 vs 100 km/h for the Serval. Operational range is 500 km for the BTR-60 vs 600 km for the Serval. The BTR-60 is armed with a KPVT 14.5 mm heavy machine gun, while the Serval carries a T2 Hornet Lite or T1 Hornet RWS with a 7.62 mm or a 12.7 mm machine gun. The BTR-60 has been produced in 25,000 units vs 189 for the Serval. The BTR-60 entered service 62 years before the Serval (1960 vs 2022).
| Introduced by the Soviet Union in 1959, the BTR-60 is an eight-wheeled amphibious armored personnel carrier powered by two rear-mounted gasoline engines. | |
| Origin country | 🇷🇺 Russia |
| Category | Armored Personnel Carrier |
| Type | Armoured personnel carrier |
| Manufacturer | GAZ |
| Number produced | 25,000 units |
| Estimated unit price | $-- million |
| French APC, the Serval entered service in 2022, with plans to produce hundreds of vehicles. | |
| Origin country | 🇫🇷 France |
| Category | Armored Personnel Carrier |
| Type | Multirole armoured personnel carrier |
| Manufacturer | KNDS France |
| Number produced | 189 units |
| Estimated unit price | $1.3 million |
| Combat weight | 10.3 tons â—‰ |
| Maximum speed | 80 km/h â—‰ |
| Operational range | 500 km â—‰ |
| Length | 7.56 m â—‰ |
| Width | 2.83 m â—‰ |
| Height | 2.31 m â—‰ |
| Crew | 3 crew + 14 passengers |
| Engine | two six-cylinder gasoline GAZ-49B engines (180 hp combined) |
| Main armament | KPVT 14.5 mm heavy machine gun |
| Secondary weapon | PKT 7.62 mm tank machine gun |
| Combat weight | 17.0 tons â—‰ |
| Maximum speed | 100 km/h â—‰ |
| Operational range | 600 km â—‰ |
| Length | 6.70 m â—‰ |
| Width | 2.50 m â—‰ |
| Height | 3.50 m â—‰ |
| Crew | 2 (driver + gunner) |
| Engine | Militarized Cummins 6-cylinder in-line diesel engine 375 hp (280 kW) |
| Main armament | T2 Hornet Lite or T1 Hornet RWS with a 7.62 mm or a 12.7 mm machine gun |
| Secondary weapon | Akeron MP missiles, Mistral 3 missiles, ARX 30 RWS, MO-120 RT mortar, LLR 81mm mortar |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the BTR-60 or Serval?
The Serval is faster with a maximum road speed of 100 km/h compared to the BTR-60's 80 km/h.
Which has longer operational range, the BTR-60 or Serval?
The Serval has a longer operational range at 600 km compared to the BTR-60's 500 km.
Which is heavier, the BTR-60 or Serval?
The Serval is heavier at 17.0 tons combat weight compared to the BTR-60's 10.3 tons.
Which is larger, the BTR-60 or Serval?
The BTR-60 is longer at 7.56 meters compared to the Serval's 6.70 meters.
How many crew members do the BTR-60 and Serval require?
The BTR-60 requires a larger crew of 3 crew + 14 passengers compared to the Serval's 2 (driver + gunner) crew members.
Which has been built in greater numbers, the BTR-60 or Serval?
The BTR-60 has been produced in greater numbers with 25,000 units compared to 189 units of the Serval.
What are the main armaments of the BTR-60 and Serval?
The BTR-60 is armed with KPVT 14.5 mm heavy machine gun while the Serval carries T2 Hornet Lite or T1 Hornet RWS with a 7.62 mm or a 12.7 mm machine gun as its main armament.