BTR-90 vs M-ATV
The BTR-90 and the M-ATV are both Armored Personnel Carriers, manufactured by Arzamas and Oshkosh Defense respectively. The BTR-90 weighs 20.9 tons vs 12.7 tons for the M-ATV. Top speed is 100 km/h for the BTR-90 vs 105 km/h for the M-ATV. Operational range is 800 km for the BTR-90 vs 510 km for the M-ATV. The BTR-90 is armed with a 1 Shipunov 24A2 30mm gun, while the M-ATV carries a M2HB .50 cal machine gun.
| Russian IFV, designed by Arzamas, never entered service despite development in the 1990s. | |
|
|
| Origin country | 🇷🇺 Russia |
| Category | Armored Personnel Carrier |
| Type | Infantry Fighting Vehicle |
| Manufacturer | Arzamas |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $-- million |
| Introduced in 2009, the United States M-ATV is a tactical transport vehicle featuring a V-shaped hull designed to deflect underbody mine blasts. | |
|
|
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Armored Personnel Carrier |
| Type | MRAP Vehicle |
| Manufacturer | Oshkosh Defense |
| Number produced | 8,722 units |
| Estimated unit price | $0.5 million |
| Combat weight | 20.9 tons â—‰ |
| Maximum speed | 100 km/h â—‰ |
| Operational range | 800 km â—‰ |
| Length | 8.00 m â—‰ |
| Width | 3.20 m â—‰ |
| Height | 3.00 m â—‰ |
| Crew | 3 |
| Engine | Diesel Engine with 510 hp |
| Main armament | 1 Shipunov 24A2 30mm gun |
| Secondary weapon | 1 PKTM 7.62mm coaxial machine gun |
| Combat weight | 12.7 tons â—‰ |
| Maximum speed | 105 km/h â—‰ |
| Operational range | 510 km â—‰ |
| Length | 6.27 m â—‰ |
| Width | 2.49 m â—‰ |
| Height | 2.70 m â—‰ |
| Crew | 5 (2 crew + 3 passengers) |
| Engine | Caterpillar C7 7.2L diesel 370 hp |
| Main armament | M2HB .50 cal machine gun |
| Secondary weapon | Mk 19 grenade launcher |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the BTR-90 or M-ATV?
The M-ATV is faster with a maximum road speed of 105 km/h compared to the BTR-90's 100 km/h.
Which has longer operational range, the BTR-90 or M-ATV?
The BTR-90 has a longer operational range at 800 km compared to the M-ATV's 510 km.
Which is heavier, the BTR-90 or M-ATV?
The BTR-90 is heavier at 20.9 tons combat weight compared to the M-ATV's 12.7 tons.
Which is larger, the BTR-90 or M-ATV?
The BTR-90 is longer at 8.00 meters compared to the M-ATV's 6.27 meters.
How many crew members do the BTR-90 and M-ATV require?
The M-ATV requires a larger crew of 5 (2 crew + 3 passengers) compared to the BTR-90's 3 crew members.
What are the main armaments of the BTR-90 and M-ATV?
The BTR-90 is armed with 1 Shipunov 24A2 30mm gun while the M-ATV carries M2HB .50 cal machine gun as its main armament.