HMMWV (Humvee) vs M551 Sheridan
The HMMWV (Humvee) and the M551 Sheridan are both Light Armoured Vehicles. At 15.2 tons, the M551 Sheridan is 5.7x the HMMWV (Humvee)'s 2.7 tons. Top speed is 89 km/h for the HMMWV (Humvee) vs 70 km/h for the M551 Sheridan. Operational range is 480 km for the HMMWV (Humvee) vs 600 km for the M551 Sheridan. The HMMWV (Humvee) is armed with a M2HB .50 cal machine gun, while the M551 Sheridan carries a 1 152mm gun. The HMMWV (Humvee) has been produced in 230,000 units vs 123 for the M551 Sheridan.
| The HMMWV is a United States light tactical vehicle introduced in 1983 for utility roles, featuring a wide-track design for stability. | |
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Light Armoured Vehicle |
| Type | Light Utility Vehicle |
| Manufacturer | AM General |
| Number produced | 230,000 units |
| Estimated unit price | $0.2 million |
| American light tank, 123 units built, saw limited action in Vietnam due to its light armor. | |
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Light Armoured Vehicle |
| Type | Light Reconnaissance Tank |
| Manufacturer | -- |
| Number produced | 123 units |
| Estimated unit price | $-- million |
| Combat weight | 2.7 tons â—‰ |
| Maximum speed | 89 km/h â—‰ |
| Operational range | 480 km â—‰ |
| Length | 4.57 m â—‰ |
| Width | 2.16 m â—‰ |
| Height | 1.83 m â—‰ |
| Crew | 4 |
| Engine | 6.5L V8 turbo-diesel |
| Main armament | M2HB .50 cal machine gun |
| Secondary weapon | Mk 19 grenade launcher |
| Combat weight | 15.2 tons â—‰ |
| Maximum speed | 70 km/h â—‰ |
| Operational range | 600 km â—‰ |
| Length | 6.31 m â—‰ |
| Width | 2.79 m â—‰ |
| Height | 3.81 m â—‰ |
| Crew | 4 |
| Engine | General Motors 6V53T V-6 Diesel Engine with 300 hp |
| Main armament | 1 152mm gun |
| Secondary weapon | 2 M-240 7.62mm machine guns |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the HMMWV (Humvee) or M551 Sheridan?
The HMMWV (Humvee) is faster with a maximum road speed of 89 km/h compared to the M551 Sheridan's 70 km/h.
Which has longer operational range, the HMMWV (Humvee) or M551 Sheridan?
The M551 Sheridan has a longer operational range at 600 km compared to the HMMWV (Humvee)'s 480 km.
Which is heavier, the HMMWV (Humvee) or M551 Sheridan?
The M551 Sheridan is heavier at 15.2 tons combat weight compared to the HMMWV (Humvee)'s 2.7 tons.
Which is larger, the HMMWV (Humvee) or M551 Sheridan?
The M551 Sheridan is longer at 6.31 meters compared to the HMMWV (Humvee)'s 4.57 meters.
How many crew members do the HMMWV (Humvee) and M551 Sheridan require?
Both the HMMWV (Humvee) and M551 Sheridan require a crew of 4.
Which has been built in greater numbers, the HMMWV (Humvee) or M551 Sheridan?
The HMMWV (Humvee) has been produced in greater numbers with 230,000 units compared to 123 units of the M551 Sheridan.
What are the main armaments of the HMMWV (Humvee) and M551 Sheridan?
The HMMWV (Humvee) is armed with M2HB .50 cal machine gun while the M551 Sheridan carries 1 152mm gun as its main armament.