HMMWV (Humvee) vs PT-76
The HMMWV (Humvee) and the PT-76 are both Light Armoured Vehicles, manufactured by AM General and Soviet State Industry respectively. At 14.6 tons, the PT-76 is 5.5x the HMMWV (Humvee)'s 2.7 tons. Top speed is 89 km/h for the HMMWV (Humvee) vs 44 km/h for the PT-76. Operational range is 480 km for the HMMWV (Humvee) vs 480 km for the PT-76. The HMMWV (Humvee) is armed with a M2HB .50 cal machine gun, while the PT-76 carries a 1 D-56T 76.2mm rifled barrel (40 shells) gun.
| The HMMWV is a United States light tactical vehicle introduced in 1983 for utility roles, featuring a wide-track design for stability. | |
|
|
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Light Armoured Vehicle |
| Type | Light Utility Vehicle |
| Manufacturer | AM General |
| Number produced | 230,000 units |
| Estimated unit price | $0.2 million |
| Soviet light tank, entered service in the early 1950s, featuring amphibious capabilities for river crossings. | |
|
|
| Origin country | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Light Armoured Vehicle |
| Type | Amphibious Light Tank |
| Manufacturer | Soviet State Industry |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $-- million |
| Combat weight | 2.7 tons â—‰ |
| Maximum speed | 89 km/h â—‰ |
| Operational range | 480 km â—‰ |
| Length | 4.57 m â—‰ |
| Width | 2.16 m â—‰ |
| Height | 1.83 m â—‰ |
| Crew | 4 |
| Engine | 6.5L V8 turbo-diesel |
| Main armament | M2HB .50 cal machine gun |
| Secondary weapon | Mk 19 grenade launcher |
| Combat weight | 14.6 tons â—‰ |
| Maximum speed | 44 km/h â—‰ |
| Operational range | 480 km â—‰ |
| Length | 7.63 m â—‰ |
| Width | 3.14 m â—‰ |
| Height | 2.32 m â—‰ |
| Crew | 3 |
| Engine | 6-Cylinder Diesel Engine with 240 hp |
| Main armament | 1 D-56T 76.2mm rifled barrel (40 shells) gun |
| Secondary weapon | 1 PKT 7.62mm machine gun (2000 rounds) |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the HMMWV (Humvee) or PT-76?
The HMMWV (Humvee) is faster with a maximum road speed of 89 km/h compared to the PT-76's 44 km/h.
Which has longer operational range, the HMMWV (Humvee) or PT-76?
The PT-76 has a longer operational range at 480 km compared to the HMMWV (Humvee)'s 480 km.
Which is heavier, the HMMWV (Humvee) or PT-76?
The PT-76 is heavier at 14.6 tons combat weight compared to the HMMWV (Humvee)'s 2.7 tons.
Which is larger, the HMMWV (Humvee) or PT-76?
The PT-76 is longer at 7.63 meters compared to the HMMWV (Humvee)'s 4.57 meters.
How many crew members do the HMMWV (Humvee) and PT-76 require?
The HMMWV (Humvee) requires a larger crew of 4 compared to the PT-76's 3 crew members.
What are the main armaments of the HMMWV (Humvee) and PT-76?
The HMMWV (Humvee) is armed with M2HB .50 cal machine gun while the PT-76 carries 1 D-56T 76.2mm rifled barrel (40 shells) gun as its main armament.