M-84 vs Sabra
The M-84 and the Sabra are both Main Battle Tanks. The M-84 weighs 41.5 tons vs 55.0 tons for the Sabra. Top speed is 70 km/h for the M-84 vs 48 km/h for the Sabra. Operational range is 450 km for the M-84 vs 450 km for the Sabra. The M-84 is armed with a 1 2A46 125mm smoothbore barrel (42 shells) gun, while the Sabra carries a 1 IMI 120mm smoothbore barrel (42 shells) gun. The M-84 has been produced in 452 units vs 400 for the Sabra.
| Ex-Yugoslavian main battle tank, 452 units built, based on the Soviet T-72 but with domestic improvements. | |
| Origin country | 🇳🇱 Ex-Yugoslavia |
| Category | Main Battle Tank |
| Type | Medium Main Battle Tank |
| Manufacturer | -- |
| Number produced | 452 units |
| Estimated unit price | $-- million |
| Israeli tank, approximately 400 built, based on the M60 Patton chassis. | |
| Origin country | 🇮🇱 Israel |
| Category | Main Battle Tank |
| Type | Heavy Main Battle Tank |
| Manufacturer | Israeli Military Industries |
| Number produced | 400 units |
| Estimated unit price | $-- million |
| Combat weight | 41.5 tons â—‰ |
| Maximum speed | 70 km/h â—‰ |
| Operational range | 450 km â—‰ |
| Length | 9.50 m â—‰ |
| Width | 3.60 m â—‰ |
| Height | 2.20 m â—‰ |
| Crew | 3 |
| Engine | Diesel Engine with 1200 - 1500 hp |
| Main armament | 1 2A46 125mm smoothbore barrel (42 shells) gun |
| Secondary weapon | 1 NSV 12.7mm machine gun (450 rounds) |
| Combat weight | 55.0 tons â—‰ |
| Maximum speed | 48 km/h â—‰ |
| Operational range | 450 km â—‰ |
| Length | 9.40 m â—‰ |
| Width | 3.63 m â—‰ |
| Height | 3.05 m â—‰ |
| Crew | 4 |
| Engine | Continental AVDS 1790 Diesel Engine with 908 hp |
| Main armament | 1 IMI 120mm smoothbore barrel (42 shells) gun |
| Secondary weapon | 3 M-240 7.62mm machine guns (10,000 rounds each) |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the M-84 or Sabra?
The M-84 is faster with a maximum road speed of 70 km/h compared to the Sabra's 48 km/h.
Which has longer operational range, the M-84 or Sabra?
The Sabra has a longer operational range at 450 km compared to the M-84's 450 km.
Which is heavier, the M-84 or Sabra?
The Sabra is heavier at 55.0 tons combat weight compared to the M-84's 41.5 tons.
Which is larger, the M-84 or Sabra?
The M-84 is longer at 9.50 meters compared to the Sabra's 9.40 meters.
How many crew members do the M-84 and Sabra require?
The Sabra requires a larger crew of 4 compared to the M-84's 3 crew members.
Which has been built in greater numbers, the M-84 or Sabra?
The M-84 has been produced in greater numbers with 452 units compared to 400 units of the Sabra.
What are the main armaments of the M-84 and Sabra?
The M-84 is armed with 1 2A46 125mm smoothbore barrel (42 shells) gun while the Sabra carries 1 IMI 120mm smoothbore barrel (42 shells) gun as its main armament.