M1A1 Abrams vs Type 100
The M1A1 Abrams and the Type 100 are both Main Battle Tanks. Top speed is 66 km/h for the M1A1 Abrams vs 80 km/h for the Type 100. The M1A1 Abrams is armed with a 1 M256 120mm smoothbore barrel (40 shells) gun, while the Type 100 carries a Autoloaded 105mm main gun.
| American main battle tank, built in over 9,200 units, manufactured by General Dynamics Corp. | |
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Main Battle Tank |
| Type | Heavy Main Battle Tank |
| Manufacturer | General Dynamics Corp. |
| Number produced | 9,200 units |
| Estimated unit price | $-- million |
| The Type 100 (ZTZ-100) is a Chinese main battle tank introduced in 2019, primarily serving as a high-mobility armored platform distinguished by its integrated active protection system. | |
| Origin country | 🇨🇳 China |
| Category | Main Battle Tank |
| Type | Main Battle Tank |
| Manufacturer | -- |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $-- million |
| Combat weight | 63.0 tons |
| Maximum speed | 66 km/h â—‰ |
| Operational range | 465 km |
| Length | 9.83 m |
| Width | 3.65 m |
| Height | 2.43 m |
| Crew | 4 |
| Engine | AGT-1500 Turbine with 1500 hp |
| Main armament | 1 M256 120mm smoothbore barrel (40 shells) gun |
| Secondary weapon | 1 M-2HB 12.7mm machine gun (1000 rounds) |
| Combat weight | 0.0 tons |
| Maximum speed | 80 km/h â—‰ |
| Operational range | -- km |
| Length | -- m |
| Width | -- m |
| Height | -- m |
| Crew | 3 (commander, driver, gunner) |
| Engine | Hybrid diesel-electric, 1,500 hp |
| Main armament | Autoloaded 105mm main gun |
| Secondary weapon | QJY-201 7.62mm coaxial machine gun |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the M1A1 Abrams or Type 100?
The Type 100 is faster with a maximum road speed of 80 km/h compared to the M1A1 Abrams's 66 km/h.
Which has longer operational range, the M1A1 Abrams or Type 100?
The M1A1 Abrams has a longer operational range at 465 km compared to the Type 100's 0 km.
Which is heavier, the M1A1 Abrams or Type 100?
The M1A1 Abrams is heavier at 63.0 tons combat weight compared to the Type 100's 0.0 tons.
Which is larger, the M1A1 Abrams or Type 100?
The M1A1 Abrams is longer at 9.83 meters compared to the Type 100's 0.00 meters.
How many crew members do the M1A1 Abrams and Type 100 require?
The M1A1 Abrams requires a larger crew of 4 compared to the Type 100's 3 (commander, driver, gunner) crew members.
What are the main armaments of the M1A1 Abrams and Type 100?
The M1A1 Abrams is armed with 1 M256 120mm smoothbore barrel (40 shells) gun while the Type 100 carries Autoloaded 105mm main gun as its main armament.