Merkava 4 vs T-54 / T-55 / TM-800
The Merkava 4 and the T-54 / T-55 / TM-800 are both Main Battle Tanks, manufactured by Israeli Military Industries and Malyshev HMB Plant respectively. The Merkava 4 weighs 72.0 tons vs 36.5 tons for the T-54 / T-55 / TM-800. Top speed is 64 km/h for the Merkava 4 vs 50 km/h for the T-54 / T-55 / TM-800. Operational range is 500 km for the Merkava 4 vs 400 km for the T-54 / T-55 / TM-800. The Merkava 4 is armed with a 1 IMI 120mm rifled barrel (50 shells) gun, while the T-54 / T-55 / TM-800 carries a 1 D-10T2S 100mm rifled barrel (34 shells) gun. The Merkava 4 has been produced in 360 units vs 16,532 for the T-54 / T-55 / TM-800.
| Israeli main battle tank, entered service in 2004, with roughly 360 units built. | |
|
|
| Origin country | 🇮🇱 Israel |
| Category | Main Battle Tank |
| Type | Heavy Main Battle Tank |
| Manufacturer | Israeli Military Industries |
| Number produced | 360 units |
| Estimated unit price | $4.5 million |
| Ex-USSR tank, over 16,000 units built, manufactured at the Malyshev HMB Plant. | |
|
|
| Origin country | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Main Battle Tank |
| Type | Medium Main Battle Tank |
| Manufacturer | Malyshev HMB Plant |
| Number produced | 16,532 units |
| Estimated unit price | $-- million |
| Combat weight | 72.0 tons â—‰ |
| Maximum speed | 64 km/h â—‰ |
| Operational range | 500 km â—‰ |
| Length | 9.04 m â—‰ |
| Width | 3.72 m â—‰ |
| Height | 2.66 m â—‰ |
| Crew | 4 |
| Engine | Continental AVDS 1790 V-12 Diesel Engine with 1500 hp |
| Main armament | 1 IMI 120mm rifled barrel (50 shells) gun |
| Secondary weapon | 1 60mm mortar |
| Combat weight | 36.5 tons â—‰ |
| Maximum speed | 50 km/h â—‰ |
| Operational range | 400 km â—‰ |
| Length | 9.00 m â—‰ |
| Width | 3.27 m â—‰ |
| Height | 2.40 m â—‰ |
| Crew | 4 |
| Engine | Diesel Engine with 690 hp |
| Main armament | 1 D-10T2S 100mm rifled barrel (34 shells) gun |
| Secondary weapon | 1 NSV 12.7mm machine gun (200 rounds) |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the Merkava 4 or T-54 / T-55 / TM-800?
The Merkava 4 is faster with a maximum road speed of 64 km/h compared to the T-54 / T-55 / TM-800's 50 km/h.
Which has longer operational range, the Merkava 4 or T-54 / T-55 / TM-800?
The Merkava 4 has a longer operational range at 500 km compared to the T-54 / T-55 / TM-800's 400 km.
Which is heavier, the Merkava 4 or T-54 / T-55 / TM-800?
The Merkava 4 is heavier at 72.0 tons combat weight compared to the T-54 / T-55 / TM-800's 36.5 tons.
Which is larger, the Merkava 4 or T-54 / T-55 / TM-800?
The Merkava 4 is longer at 9.04 meters compared to the T-54 / T-55 / TM-800's 9.00 meters.
How many crew members do the Merkava 4 and T-54 / T-55 / TM-800 require?
Both the Merkava 4 and T-54 / T-55 / TM-800 require a crew of 4.
Which has been built in greater numbers, the Merkava 4 or T-54 / T-55 / TM-800?
The T-54 / T-55 / TM-800 has been produced in greater numbers with 16,532 units compared to 360 units of the Merkava 4.
What are the main armaments of the Merkava 4 and T-54 / T-55 / TM-800?
The Merkava 4 is armed with 1 IMI 120mm rifled barrel (50 shells) gun while the T-54 / T-55 / TM-800 carries 1 D-10T2S 100mm rifled barrel (34 shells) gun as its main armament.