T-64 vs Type 100
The T-64 and the Type 100 are both Main Battle Tanks. Top speed is 70 km/h for the T-64 vs 80 km/h for the Type 100. The T-64 is armed with a 1 2A46 125mm smoothbore barrel gun, while the Type 100 carries a Autoloaded 105mm main gun. The T-64 entered service 59 years before the Type 100 (1966 vs 2025).
| Soviet tank, entering service in 1966, was manufactured in approximately 13,000 units. | |
| Origin country | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Main Battle Tank |
| Type | Medium Main Battle Tank |
| Manufacturer | Malyshev HMB Plant |
| Number produced | 13,000 units |
| Estimated unit price | $-- million |
| The Type 100 (ZTZ-100) is a Chinese main battle tank introduced in 2019, primarily serving as a high-mobility armored platform distinguished by its integrated active protection system. | |
| Origin country | 🇨🇳 China |
| Category | Main Battle Tank |
| Type | Main Battle Tank |
| Manufacturer | -- |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $-- million |
| Combat weight | 38.0 tons |
| Maximum speed | 70 km/h â—‰ |
| Operational range | 500 km |
| Length | 9.22 m |
| Width | 3.60 m |
| Height | 2.17 m |
| Crew | 3 (driver, commander, gunner) |
| Engine | 5TDFM multi-fuel diesel engine 850 hp |
| Main armament | 1 2A46 125mm smoothbore barrel gun |
| Secondary weapon | 1 DShK 12.7mm machine gun |
| Combat weight | 0.0 tons |
| Maximum speed | 80 km/h â—‰ |
| Operational range | -- km |
| Length | -- m |
| Width | -- m |
| Height | -- m |
| Crew | 3 (commander, driver, gunner) |
| Engine | Hybrid diesel-electric, 1,500 hp |
| Main armament | Autoloaded 105mm main gun |
| Secondary weapon | QJY-201 7.62mm coaxial machine gun |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the T-64 or Type 100?
The Type 100 is faster with a maximum road speed of 80 km/h compared to the T-64's 70 km/h.
Which has longer operational range, the T-64 or Type 100?
The T-64 has a longer operational range at 500 km compared to the Type 100's 0 km.
Which is heavier, the T-64 or Type 100?
The T-64 is heavier at 38.0 tons combat weight compared to the Type 100's 0.0 tons.
Which is larger, the T-64 or Type 100?
The T-64 is longer at 9.22 meters compared to the Type 100's 0.00 meters.
How many crew members do the T-64 and Type 100 require?
The T-64 requires a larger crew of 3 (driver, commander, gunner) compared to the Type 100's 3 (commander, driver, gunner) crew members.
What are the main armaments of the T-64 and Type 100?
The T-64 is armed with 1 2A46 125mm smoothbore barrel gun while the Type 100 carries Autoloaded 105mm main gun as its main armament.