Type 59MII vs Type 61
The Type 59MII and the Type 61 are both Main Battle Tanks, manufactured by Norinco and Mitsubishi respectively. The Type 59MII weighs 37.0 tons vs 35.0 tons for the Type 61. Top speed is 50 km/h for the Type 59MII vs 45 km/h for the Type 61. Operational range is 440 km for the Type 59MII vs 200 km for the Type 61. The Type 59MII is armed with a 1 L7A1 105mm rifled barrel gun, while the Type 61 carries a 1 Type 61 90mm gun. The Type 59MII has been produced in 9,077 units vs 560 for the Type 61.
| Chinese tank, produced by Norinco in 9077 units, remains without a confirmed service year. | |
| Origin country | 🇨🇳 China |
| Category | Main Battle Tank |
| Type | Medium Main Battle Tank |
| Manufacturer | Norinco |
| Number produced | 9,077 units |
| Estimated unit price | $-- million |
| Japanese tank, 560 units manufactured, used a license-built version of the American M40 recoilless rifle. | |
| Origin country | 🇯🇵 Japan |
| Category | Main Battle Tank |
| Type | Medium Main Battle Tank |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Number produced | 560 units |
| Estimated unit price | $-- million |
| Combat weight | 37.0 tons â—‰ |
| Maximum speed | 50 km/h â—‰ |
| Operational range | 440 km â—‰ |
| Length | 9.05 m â—‰ |
| Width | 3.30 m â—‰ |
| Height | 2.59 m â—‰ |
| Crew | 4 |
| Engine | Diesel Engine with 520 hp |
| Main armament | 1 L7A1 105mm rifled barrel gun |
| Secondary weapon | 1 NSV 12.7mm machine gun |
| Combat weight | 35.0 tons â—‰ |
| Maximum speed | 45 km/h â—‰ |
| Operational range | 200 km â—‰ |
| Length | 8.19 m â—‰ |
| Width | 2.95 m â—‰ |
| Height | 2.50 m â—‰ |
| Crew | 4 |
| Engine | Mitsubishi Type 12 HM21 Turbo-Diesel with 600 hp |
| Main armament | 1 Type 61 90mm gun |
| Secondary weapon | 1 M2 HB 12.7mm machine gun |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the Type 59MII or Type 61?
The Type 59MII is faster with a maximum road speed of 50 km/h compared to the Type 61's 45 km/h.
Which has longer operational range, the Type 59MII or Type 61?
The Type 59MII has a longer operational range at 440 km compared to the Type 61's 200 km.
Which is heavier, the Type 59MII or Type 61?
The Type 59MII is heavier at 37.0 tons combat weight compared to the Type 61's 35.0 tons.
Which is larger, the Type 59MII or Type 61?
The Type 59MII is longer at 9.05 meters compared to the Type 61's 8.19 meters.
How many crew members do the Type 59MII and Type 61 require?
Both the Type 59MII and Type 61 require a crew of 4.
Which has been built in greater numbers, the Type 59MII or Type 61?
The Type 59MII has been produced in greater numbers with 9,077 units compared to 560 units of the Type 61.
What are the main armaments of the Type 59MII and Type 61?
The Type 59MII is armed with 1 L7A1 105mm rifled barrel gun while the Type 61 carries 1 Type 61 90mm gun as its main armament.