Bayraktar TB2 vs Bayraktar TB3
| Turkish armed drone, highly notable for its pivotal role in conflicts such as Nagorno-Karabakh, Syria, and Libya. | |
| Origin country | 🇹🇷 Turkey |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Baykar |
| First flight | 1 August 2014 |
| Year introduced | 2014 |
| Number produced | 600 units |
| Average unit price | $5 million |
| Turkish carrier-based medium-altitude long-endurance unmanned combat aerial vehicle, developed in the early 2020s, designed for short-range take-off and landing from drone carriers. | |
| Origin country | 🇹🇷 Turkey |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Baykar |
| First flight | 27 October 2023 |
| Year introduced | 2025 |
| Number produced | N/A |
| Average unit price | -- |
| Wingspan | 12.0 m â—‰ |
| Height | -- m |
| Length | 6.5 m â—‰ |
| Maximum speed | 222 km/h â—‰ |
| Operational range | 300 km â—‰ |
| Service ceiling | 8,239 m |
| Max. takeoff weight | 1,200 kg â—‰ |
| Empty weight | 650 kg |
| Wingspan | 14.0 m â—‰ |
| Height | 2.6 m |
| Length | 8.4 m â—‰ |
| Maximum speed | 300 km/h â—‰ |
| Operational range | 2,000 km â—‰ |
| Service ceiling | -- m |
| Max. takeoff weight | 1,450 kg â—‰ |
| Empty weight | -- kg |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the Bayraktar TB2 or Bayraktar TB3?
The Bayraktar TB3 is faster with a maximum speed of 300 km/h compared to the Bayraktar TB2's 222 km/h, a difference of 78 km/h.
Which has longer range, the Bayraktar TB2 or Bayraktar TB3?
The Bayraktar TB3 has a longer range at 2,000 km compared to the Bayraktar TB2's 300 km.
Which can fly higher, the Bayraktar TB2 or Bayraktar TB3?
The Bayraktar TB2 has a higher service ceiling at 8,239 meters (27,030 ft) compared to the Bayraktar TB3's 0 meters (0 ft).
Which is heavier, the Bayraktar TB2 or Bayraktar TB3?
The Bayraktar TB3 has a higher maximum takeoff weight at 1,450 kg compared to the Bayraktar TB2's 1,200 kg.
Which is larger, the Bayraktar TB2 or Bayraktar TB3?
The Bayraktar TB3 is longer at 8.3 meters compared to the Bayraktar TB2's 6.5 meters.
Which entered service first, the Bayraktar TB2 or Bayraktar TB3?
The Bayraktar TB2 entered service first in 2014, 11 years before the Bayraktar TB3 which entered service in 2025.