F-84 Thunderjet vs Mirage F2 / F3
The F-84 Thunderjet and the Mirage F2 / F3 are both Combat Aircraft, manufactured by Republic and Dassault respectively. Top speed is 1,001 km/h for the F-84 Thunderjet vs 1,650 km/h for the Mirage F2 / F3. The Mirage F2 / F3 operates at altitudes up to 20,000 m compared to 12,344 m for the F-84 Thunderjet. The F-84 Thunderjet has been produced in 7,524 units vs 1 for the Mirage F2 / F3. Unit cost is $1.4M for the F-84 Thunderjet vs $10M for the Mirage F2 / F3. The F-84 Thunderjet first flew 20 years before the Mirage F2 / F3 (1946 vs 1966).
| American fighter-bomber of the 1940s–1950s era, notable in the Korean War for close air support and strategic bombing missions. | |
|
|
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Combat Aircraft |
| Manufacturer | Republic |
| First flight | 28 February 1946 |
| Year introduced | 1950 |
| Number produced | 7524 units |
| Average unit price | $1.4 million |
| French jet fighter-bomber, specifically built for all-weather role during the Cold War, never deployed operationally. | |
|
|
| Origin country | 🇫🇷 France |
| Category | Combat Aircraft |
| Manufacturer | Dassault |
| First flight | 12 June 1966 |
| Year introduced | -- |
| Number produced | 1 units |
| Average unit price | $10 million |
| Wing area | 24.0 m² ◉ |
| Wingspan | 11.1 m ◉ |
| Height | 3.8 m ◉ |
| Length | 11.6 m ◉ |
| Maximum speed | 1001 km/h ◉ |
| Operational range | 1,080 km |
| Service ceiling | 12,344 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 10,590 kg ◉ |
| Empty weight | 5,200 kg ◉ |
| Total thrust | 1 x 2,522 kgf ◉ |
| Wing area | 36.0 m² ◉ |
| Wingspan | 10.5 m ◉ |
| Height | 5.8 m ◉ |
| Length | 17.6 m ◉ |
| Maximum speed | 1650 km/h ◉ |
| Operational range | -- km |
| Service ceiling | 20,000 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 18,000 kg ◉ |
| Empty weight | 9,800 kg ◉ |
| Total thrust | 1 x 9,072 kgf ◉ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the F-84 Thunderjet or Mirage F2 / F3?
The Mirage F2 / F3 is faster with a maximum speed of 1,650 km/h compared to the F-84 Thunderjet's 1,001 km/h, a difference of 649 km/h.
Which has longer range, the F-84 Thunderjet or Mirage F2 / F3?
The F-84 Thunderjet has a longer range at 1,080 km compared to the Mirage F2 / F3's 0 km.
Which can fly higher, the F-84 Thunderjet or Mirage F2 / F3?
The Mirage F2 / F3 has a higher service ceiling at 20,000 meters (65,616 ft) compared to the F-84 Thunderjet's 12,344 meters (40,498 ft).
Which is heavier, the F-84 Thunderjet or Mirage F2 / F3?
The Mirage F2 / F3 has a higher maximum takeoff weight at 18,000 kg compared to the F-84 Thunderjet's 10,590 kg.
Which is larger, the F-84 Thunderjet or Mirage F2 / F3?
The Mirage F2 / F3 is longer at 17.6 meters compared to the F-84 Thunderjet's 11.6 meters.
Which is more expensive, the F-84 Thunderjet or Mirage F2 / F3?
The Mirage F2 / F3 is more expensive at approximately $10 million per unit compared to the F-84 Thunderjet at $1.4 million.
Which has been built in greater numbers, the F-84 Thunderjet or Mirage F2 / F3?
The F-84 Thunderjet has been produced in greater numbers with 7,524 units compared to 1 units of the Mirage F2 / F3.