IAR-99 Șoim vs L-29 Delfin
The IAR-99 Șoim and the L-29 Delfin are both Military Training Aircraft, manufactured by Avioane Craiova and Aero respectively. Top speed is 865 km/h for the IAR-99 Șoim vs 655 km/h for the L-29 Delfin. The IAR-99 Șoim has an operational range of 1,100 km vs 894 km for the L-29 Delfin. The IAR-99 Șoim operates at altitudes up to 12,900 m compared to 11,500 m for the L-29 Delfin. The IAR-99 Șoim has been produced in 28 units vs 3,665 for the L-29 Delfin. The L-29 Delfin first flew 26 years before the IAR-99 Șoim (1959 vs 1985).
| Romanian jet trainer, noteworthy for its use in the Romanian Air Force since the late 20th century. | |
|
|
| Origin country | 🇷🇴 Romania |
| Category | Military Training Aircraft |
| Manufacturer | Avioane Craiova |
| First flight | 21 December 1985 |
| Year introduced | 1987 |
| Number produced | 28 units |
| Average unit price | -- |
| Czechoslovakian jet trainer, utilized extensively during the Cold War, and exported broadly to Warsaw Pact and other nations. | |
|
|
| Origin country | 🇨🇿 Czechia |
| Category | Military Training Aircraft |
| Manufacturer | Aero |
| First flight | 5 April 1959 |
| Year introduced | 1961 |
| Number produced | 3665 units |
| Average unit price | $200K |
| Wing area | 18.7 m² ◉ |
| Wingspan | 9.9 m ◉ |
| Height | 3.9 m ◉ |
| Length | 11.0 m ◉ |
| Maximum speed | 865 km/h ◉ |
| Operational range | 1,100 km ◉ |
| Service ceiling | 12,900 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 5,560 kg ◉ |
| Empty weight | 3,200 kg ◉ |
| Total thrust | 1 x 1,814 kgf ◉ |
| Wing area | 20.0 m² ◉ |
| Wingspan | 10.3 m ◉ |
| Height | 3.1 m ◉ |
| Length | 10.8 m ◉ |
| Maximum speed | 655 km/h ◉ |
| Operational range | 894 km ◉ |
| Service ceiling | 11,500 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 3,540 kg ◉ |
| Empty weight | 2,280 kg ◉ |
| Total thrust | 1 x 890 kgf ◉ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the IAR-99 Șoim or L-29 Delfin?
The IAR-99 Șoim is faster with a maximum speed of 865 km/h compared to the L-29 Delfin's 655 km/h, a difference of 210 km/h.
Which has longer range, the IAR-99 Șoim or L-29 Delfin?
The IAR-99 Șoim has a longer range at 1,100 km compared to the L-29 Delfin's 894 km.
Which can fly higher, the IAR-99 Șoim or L-29 Delfin?
The IAR-99 Șoim has a higher service ceiling at 12,900 meters (42,322 ft) compared to the L-29 Delfin's 11,500 meters (37,729 ft).
Which is heavier, the IAR-99 Șoim or L-29 Delfin?
The IAR-99 Șoim has a higher maximum takeoff weight at 5,560 kg compared to the L-29 Delfin's 3,540 kg.
Which is larger, the IAR-99 Șoim or L-29 Delfin?
The IAR-99 Șoim is longer at 11.0 meters compared to the L-29 Delfin's 10.8 meters.
Which entered service first, the IAR-99 Șoim or L-29 Delfin?
The L-29 Delfin entered service first in 1961, 26 years before the IAR-99 Șoim which entered service in 1987.
Which has been built in greater numbers, the IAR-99 Șoim or L-29 Delfin?
The L-29 Delfin has been produced in greater numbers with 3,665 units compared to 28 units of the IAR-99 Șoim.