IAR-99 Șoim vs M-346 Master
The IAR-99 Șoim and the M-346 Master are both Military Training Aircraft, manufactured by Avioane Craiova and Aermacchi respectively. Top speed is 865 km/h for the IAR-99 Șoim vs 1,092 km/h for the M-346 Master. The IAR-99 Șoim has an operational range of 1,100 km vs 1,925 km for the M-346 Master. The M-346 Master operates at altitudes up to 13,716 m compared to 12,900 m for the IAR-99 Șoim. The IAR-99 Șoim has been produced in 28 units vs 92 for the M-346 Master. The IAR-99 Șoim first flew 19 years before the M-346 Master (1985 vs 2004).
| Romanian jet trainer, noteworthy for its use in the Romanian Air Force since the late 20th century. | |
|
|
| Origin country | 🇷🇴 Romania |
| Category | Military Training Aircraft |
| Manufacturer | Avioane Craiova |
| First flight | 21 December 1985 |
| Year introduced | 1987 |
| Number produced | 28 units |
| Average unit price | -- |
| Italian trainer jet, renowned for its advanced-technology and operational flexibility, extensively used by Israel, Italy, Singapore and Poland. | |
|
|
| Origin country | 🇮🇹 Italy |
| Category | Military Training Aircraft |
| Manufacturer | Aermacchi |
| First flight | 15 July 2004 |
| Year introduced | 2015 |
| Number produced | 92 units |
| Average unit price | $40 million |
| Wing area | 18.7 m² ◉ |
| Wingspan | 9.9 m ◉ |
| Height | 3.9 m ◉ |
| Length | 11.0 m ◉ |
| Maximum speed | 865 km/h ◉ |
| Operational range | 1,100 km ◉ |
| Service ceiling | 12,900 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 5,560 kg ◉ |
| Empty weight | 3,200 kg ◉ |
| Total thrust | 1 x 1,814 kgf ◉ |
| Wing area | 23.5 m² ◉ |
| Wingspan | 9.7 m ◉ |
| Height | 4.8 m ◉ |
| Length | 11.5 m ◉ |
| Maximum speed | 1092 km/h ◉ |
| Operational range | 1,925 km ◉ |
| Service ceiling | 13,716 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 9,500 kg ◉ |
| Empty weight | 4,610 kg ◉ |
| Total thrust | 2 x 1,418 kgf ◉ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the IAR-99 Șoim or M-346 Master?
The M-346 Master is faster with a maximum speed of 1,092 km/h compared to the IAR-99 Șoim's 865 km/h, a difference of 227 km/h.
Which has longer range, the IAR-99 Șoim or M-346 Master?
The M-346 Master has a longer range at 1,925 km compared to the IAR-99 Șoim's 1,100 km.
Which can fly higher, the IAR-99 Șoim or M-346 Master?
The M-346 Master has a higher service ceiling at 13,716 meters (45,000 ft) compared to the IAR-99 Șoim's 12,900 meters (42,322 ft).
Which is heavier, the IAR-99 Șoim or M-346 Master?
The M-346 Master has a higher maximum takeoff weight at 9,500 kg compared to the IAR-99 Șoim's 5,560 kg.
Which is larger, the IAR-99 Șoim or M-346 Master?
The M-346 Master is longer at 11.5 meters compared to the IAR-99 Șoim's 11.0 meters.
Which entered service first, the IAR-99 Șoim or M-346 Master?
The IAR-99 Șoim entered service first in 1987, 28 years before the M-346 Master which entered service in 2015.
Which has been built in greater numbers, the IAR-99 Șoim or M-346 Master?
The M-346 Master has been produced in greater numbers with 92 units compared to 28 units of the IAR-99 Șoim.