IAR-99 Șoim vs R22
The IAR-99 Șoim and the R22 are both Military Training Aircraft, manufactured by Avioane Craiova and Robinson respectively. The IAR-99 Șoim reaches 865 km/h — 4.6x the R22's 188 km/h. The IAR-99 Șoim has an operational range of 1,100 km vs 387 km for the R22. The IAR-99 Șoim operates at altitudes up to 12,900 m compared to 4,267 m for the R22. At 5,560 kg MTOW, the IAR-99 Șoim is 9.0x the R22's 621 kg. The IAR-99 Șoim has been produced in 28 units vs 4,600 for the R22. The R22 first flew 10 years before the IAR-99 Șoim (1975 vs 1985).
| Romanian jet trainer, noteworthy for its use in the Romanian Air Force since the late 20th century. | |
|
|
| Origin country | 🇷🇴 Romania |
| Category | Military Training Aircraft |
| Manufacturer | Avioane Craiova |
| First flight | 21 December 1985 |
| Year introduced | 1987 |
| Number produced | 28 units |
| Average unit price | -- |
| American light, multi-purpose helicopter, widely used for flight training, livestock mustering, and patrol from the late 20th century. | |
|
|
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Military Training Aircraft |
| Manufacturer | Robinson |
| First flight | 28 August 1975 |
| Year introduced | 1979 |
| Number produced | 4600 units |
| Average unit price | $400K |
| Wing area | 18.7 m² |
| Wingspan | 9.9 m ◉ |
| Height | 3.9 m ◉ |
| Length | 11.0 m ◉ |
| Maximum speed | 865 km/h ◉ |
| Operational range | 1,100 km ◉ |
| Service ceiling | 12,900 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 5,560 kg ◉ |
| Empty weight | 3,200 kg ◉ |
| Total thrust | 1 x 1,814 kgf ◉ |
| Wing area | -- m² |
| Wingspan | 7.7 m ◉ |
| Height | 2.5 m ◉ |
| Length | 8.8 m ◉ |
| Maximum speed | 188 km/h ◉ |
| Operational range | 387 km ◉ |
| Service ceiling | 4,267 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 621 kg ◉ |
| Empty weight | 361 kg ◉ |
| Total thrust | 1 x 93 kW ◉ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the IAR-99 Șoim or R22?
The IAR-99 Șoim is faster with a maximum speed of 865 km/h compared to the R22's 188 km/h, a difference of 677 km/h.
Which has longer range, the IAR-99 Șoim or R22?
The IAR-99 Șoim has a longer range at 1,100 km compared to the R22's 387 km.
Which can fly higher, the IAR-99 Șoim or R22?
The IAR-99 Șoim has a higher service ceiling at 12,900 meters (42,322 ft) compared to the R22's 4,267 meters (13,999 ft).
Which is heavier, the IAR-99 Șoim or R22?
The IAR-99 Șoim has a higher maximum takeoff weight at 5,560 kg compared to the R22's 621 kg.
Which is larger, the IAR-99 Șoim or R22?
The IAR-99 Șoim is longer at 11.0 meters compared to the R22's 8.8 meters.
Which entered service first, the IAR-99 Șoim or R22?
The R22 entered service first in 1979, 8 years before the IAR-99 Șoim which entered service in 1987.
Which has been built in greater numbers, the IAR-99 Șoim or R22?
The R22 has been produced in greater numbers with 4,600 units compared to 28 units of the IAR-99 Șoim.