IAR-99 Șoim vs R44 Raven
The IAR-99 Șoim and the R44 Raven are both Military Training Aircraft, manufactured by Avioane Craiova and Robinson respectively. The IAR-99 Șoim reaches 865 km/h — 3.6x the R44 Raven's 240 km/h. The IAR-99 Șoim has an operational range of 1,100 km vs 560 km for the R44 Raven. The IAR-99 Șoim operates at altitudes up to 12,900 m compared to 4,300 m for the R44 Raven. At 5,560 kg MTOW, the IAR-99 Șoim is 4.9x the R44 Raven's 1,134 kg. The IAR-99 Șoim has been produced in 28 units vs 6,331 for the R44 Raven. The IAR-99 Șoim first flew 5 years before the R44 Raven (1985 vs 1990).
| Romanian jet trainer, noteworthy for its use in the Romanian Air Force since the late 20th century. | |
|
|
| Origin country | 🇷🇴 Romania |
| Category | Military Training Aircraft |
| Manufacturer | Avioane Craiova |
| First flight | 21 December 1985 |
| Year introduced | 1987 |
| Number produced | 28 units |
| Average unit price | -- |
| American light, four-seat helicopter, extensively used worldwide for civilian operations, military training, and police usage since the 1990s. | |
|
|
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Military Training Aircraft |
| Manufacturer | Robinson |
| First flight | 31 March 1990 |
| Year introduced | 1993 |
| Number produced | 6331 units |
| Average unit price | $600K |
| Wing area | 18.7 m² |
| Wingspan | 9.9 m ◉ |
| Height | 3.9 m ◉ |
| Length | 11.0 m ◉ |
| Maximum speed | 865 km/h ◉ |
| Operational range | 1,100 km ◉ |
| Service ceiling | 12,900 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 5,560 kg ◉ |
| Empty weight | 3,200 kg ◉ |
| Total thrust | 1 x 1,814 kgf ◉ |
| Wing area | -- m² |
| Wingspan | 10.0 m ◉ |
| Height | 3.3 m ◉ |
| Length | 11.7 m ◉ |
| Maximum speed | 240 km/h ◉ |
| Operational range | 560 km ◉ |
| Service ceiling | 4,300 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 1,134 kg ◉ |
| Empty weight | 683 kg ◉ |
| Total thrust | 1 x 183 kW ◉ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the IAR-99 Șoim or R44 Raven?
The IAR-99 Șoim is faster with a maximum speed of 865 km/h compared to the R44 Raven's 240 km/h, a difference of 625 km/h.
Which has longer range, the IAR-99 Șoim or R44 Raven?
The IAR-99 Șoim has a longer range at 1,100 km compared to the R44 Raven's 560 km.
Which can fly higher, the IAR-99 Șoim or R44 Raven?
The IAR-99 Șoim has a higher service ceiling at 12,900 meters (42,322 ft) compared to the R44 Raven's 4,300 meters (14,107 ft).
Which is heavier, the IAR-99 Șoim or R44 Raven?
The IAR-99 Șoim has a higher maximum takeoff weight at 5,560 kg compared to the R44 Raven's 1,134 kg.
Which is larger, the IAR-99 Șoim or R44 Raven?
The R44 Raven is longer at 11.7 meters compared to the IAR-99 Șoim's 11.0 meters.
Which entered service first, the IAR-99 Șoim or R44 Raven?
The IAR-99 Șoim entered service first in 1987, 6 years before the R44 Raven which entered service in 1993.
Which has been built in greater numbers, the IAR-99 Șoim or R44 Raven?
The R44 Raven has been produced in greater numbers with 6,331 units compared to 28 units of the IAR-99 Șoim.