Kfir vs Mirage F2 / F3
The Kfir and the Mirage F2 / F3 are both Combat Aircraft, manufactured by IAI and Dassault respectively. Top speed is 2,440 km/h for the Kfir vs 1,650 km/h for the Mirage F2 / F3. The Mirage F2 / F3 operates at altitudes up to 20,000 m compared to 17,678 m for the Kfir. The Kfir has been produced in 220 units vs 1 for the Mirage F2 / F3. Unit cost is $20M for the Kfir vs $10M for the Mirage F2 / F3. The Mirage F2 / F3 first flew 7 years before the Kfir (1966 vs 1973).
| Israeli fighter aircraft, known for its late Cold War-era operations, notable for South American and Sri Lankan combat deployment. | |
|
|
| Origin country | 🇮🇱 Israel |
| Category | Combat Aircraft |
| Manufacturer | IAI |
| First flight | 4 June 1973 |
| Year introduced | 1974 |
| Number produced | 220 units |
| Average unit price | $20 million |
| French jet fighter-bomber, specifically built for all-weather role during the Cold War, never deployed operationally. | |
|
|
| Origin country | 🇫🇷 France |
| Category | Combat Aircraft |
| Manufacturer | Dassault |
| First flight | 12 June 1966 |
| Year introduced | -- |
| Number produced | 1 units |
| Average unit price | $10 million |
| Wing area | 34.8 m² ◉ |
| Wingspan | 8.2 m â—‰ |
| Height | 4.6 m â—‰ |
| Length | 15.7 m â—‰ |
| Maximum speed | 2440 km/h â—‰ |
| Operational range | 1,000 km |
| Service ceiling | 17,678 m â—‰ |
| Max. takeoff weight | 16,200 kg â—‰ |
| Empty weight | 7,285 kg â—‰ |
| Total thrust | 1 x 5,393 kgf â—‰ |
| Wing area | 36.0 m² ◉ |
| Wingspan | 10.5 m â—‰ |
| Height | 5.8 m â—‰ |
| Length | 17.6 m â—‰ |
| Maximum speed | 1650 km/h â—‰ |
| Operational range | -- km |
| Service ceiling | 20,000 m â—‰ |
| Max. takeoff weight | 18,000 kg â—‰ |
| Empty weight | 9,800 kg â—‰ |
| Total thrust | 1 x 9,072 kgf â—‰ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the Kfir or Mirage F2 / F3?
The Kfir is faster with a maximum speed of 2,440 km/h compared to the Mirage F2 / F3's 1,650 km/h, a difference of 790 km/h.
Which has longer range, the Kfir or Mirage F2 / F3?
The Kfir has a longer range at 1,000 km compared to the Mirage F2 / F3's 0 km.
Which can fly higher, the Kfir or Mirage F2 / F3?
The Mirage F2 / F3 has a higher service ceiling at 20,000 meters (65,616 ft) compared to the Kfir's 17,678 meters (57,998 ft).
Which is heavier, the Kfir or Mirage F2 / F3?
The Mirage F2 / F3 has a higher maximum takeoff weight at 18,000 kg compared to the Kfir's 16,200 kg.
Which is larger, the Kfir or Mirage F2 / F3?
The Mirage F2 / F3 is longer at 17.6 meters compared to the Kfir's 15.7 meters.
Which is more expensive, the Kfir or Mirage F2 / F3?
The Kfir is more expensive at approximately $20 million per unit compared to the Mirage F2 / F3 at $10 million.
Which has been built in greater numbers, the Kfir or Mirage F2 / F3?
The Kfir has been produced in greater numbers with 220 units compared to 1 units of the Mirage F2 / F3.