MiG-15 Fagot vs Mirage F2 / F3
The MiG-15 Fagot and the Mirage F2 / F3 are both Combat Aircraft, manufactured by Mikoyan-Gurevitch and Dassault respectively. Top speed is 1,075 km/h for the MiG-15 Fagot vs 1,650 km/h for the Mirage F2 / F3. The Mirage F2 / F3 operates at altitudes up to 20,000 m compared to 15,500 m for the MiG-15 Fagot. At 18,000 kg MTOW, the Mirage F2 / F3 is 2.9x the MiG-15 Fagot's 6,105 kg. The MiG-15 Fagot has been produced in 17,310 units vs 1 for the Mirage F2 / F3. Unit cost is $0.2M for the MiG-15 Fagot vs $10M for the Mirage F2 / F3. The MiG-15 Fagot first flew 19 years before the Mirage F2 / F3 (1947 vs 1966).
| Soviet jet fighter-bomber, famous for its role in the Korean War, widely deployed for air superiority and interception missions. | |
|
|
| Origin country | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Combat Aircraft |
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevitch |
| First flight | 19 December 1947 |
| Year introduced | 1949 |
| Number produced | 17310 units |
| Average unit price | $200K |
| French jet fighter-bomber, specifically built for all-weather role during the Cold War, never deployed operationally. | |
|
|
| Origin country | 🇫🇷 France |
| Category | Combat Aircraft |
| Manufacturer | Dassault |
| First flight | 12 June 1966 |
| Year introduced | -- |
| Number produced | 1 units |
| Average unit price | $10 million |
| Wing area | 20.6 m² ◉ |
| Wingspan | 10.1 m â—‰ |
| Height | 3.7 m â—‰ |
| Length | 10.1 m â—‰ |
| Maximum speed | 1075 km/h â—‰ |
| Operational range | 2,520 km |
| Service ceiling | 15,500 m â—‰ |
| Max. takeoff weight | 6,105 kg â—‰ |
| Empty weight | 3,580 kg â—‰ |
| Total thrust | 1 x 2,700 kgf â—‰ |
| Wing area | 36.0 m² ◉ |
| Wingspan | 10.5 m â—‰ |
| Height | 5.8 m â—‰ |
| Length | 17.6 m â—‰ |
| Maximum speed | 1650 km/h â—‰ |
| Operational range | -- km |
| Service ceiling | 20,000 m â—‰ |
| Max. takeoff weight | 18,000 kg â—‰ |
| Empty weight | 9,800 kg â—‰ |
| Total thrust | 1 x 9,072 kgf â—‰ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the MiG-15 Fagot or Mirage F2 / F3?
The Mirage F2 / F3 is faster with a maximum speed of 1,650 km/h compared to the MiG-15 Fagot's 1,075 km/h, a difference of 575 km/h.
Which has longer range, the MiG-15 Fagot or Mirage F2 / F3?
The MiG-15 Fagot has a longer range at 2,520 km compared to the Mirage F2 / F3's 0 km.
Which can fly higher, the MiG-15 Fagot or Mirage F2 / F3?
The Mirage F2 / F3 has a higher service ceiling at 20,000 meters (65,616 ft) compared to the MiG-15 Fagot's 15,500 meters (50,853 ft).
Which is heavier, the MiG-15 Fagot or Mirage F2 / F3?
The Mirage F2 / F3 has a higher maximum takeoff weight at 18,000 kg compared to the MiG-15 Fagot's 6,105 kg.
Which is larger, the MiG-15 Fagot or Mirage F2 / F3?
The Mirage F2 / F3 is longer at 17.6 meters compared to the MiG-15 Fagot's 10.1 meters.
Which is more expensive, the MiG-15 Fagot or Mirage F2 / F3?
The Mirage F2 / F3 is more expensive at approximately $10 million per unit compared to the MiG-15 Fagot at $0.2 million.
Which has been built in greater numbers, the MiG-15 Fagot or Mirage F2 / F3?
The MiG-15 Fagot has been produced in greater numbers with 17,310 units compared to 1 units of the Mirage F2 / F3.