Mirage F2 / F3 vs F-2
The Mirage F2 / F3 and the F-2 are both Combat Aircraft, manufactured by Dassault and Mitsubishi respectively. Top speed is 1,650 km/h for the Mirage F2 / F3 vs 2,124 km/h for the F-2. The Mirage F2 / F3 operates at altitudes up to 20,000 m compared to 17,983 m for the F-2. The Mirage F2 / F3 has been produced in 1 units vs 98 for the F-2. Unit cost is $10M for the Mirage F2 / F3 vs $100M for the F-2. The Mirage F2 / F3 first flew 29 years before the F-2 (1966 vs 1995).
| French jet fighter-bomber, specifically built for all-weather role during the Cold War, never deployed operationally. | |
|
|
| Origin country | 🇫🇷 France |
| Category | Combat Aircraft |
| Manufacturer | Dassault |
| First flight | 12 June 1966 |
| Year introduced | -- |
| Number produced | 1 units |
| Average unit price | $10 million |
| Japanese multirole fighter, derived from the F-16, extensively operational since the 2000s in Japan's Air Self-Defense Force. | |
|
|
| Origin country | 🇯🇵 Japan |
| Category | Combat Aircraft |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| First flight | 7 October 1995 |
| Year introduced | 2000 |
| Number produced | 98 units |
| Average unit price | $100 million |
| Wing area | 36.0 m² ◉ |
| Wingspan | 10.5 m â—‰ |
| Height | 5.8 m â—‰ |
| Length | 17.6 m â—‰ |
| Maximum speed | 1650 km/h â—‰ |
| Operational range | -- km |
| Service ceiling | 20,000 m â—‰ |
| Max. takeoff weight | 18,000 kg â—‰ |
| Empty weight | 9,800 kg â—‰ |
| Total thrust | 1 x 9,072 kgf â—‰ |
| Wing area | 34.8 m² ◉ |
| Wingspan | 11.1 m â—‰ |
| Height | 4.7 m â—‰ |
| Length | 15.5 m â—‰ |
| Maximum speed | 2124 km/h â—‰ |
| Operational range | 833 km |
| Service ceiling | 17,983 m â—‰ |
| Max. takeoff weight | 22,090 kg â—‰ |
| Empty weight | 9,525 kg â—‰ |
| Total thrust | 1 x 7,711 kgf â—‰ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the Mirage F2 / F3 or F-2?
The F-2 is faster with a maximum speed of 2,124 km/h compared to the Mirage F2 / F3's 1,650 km/h, a difference of 474 km/h.
Which has longer range, the Mirage F2 / F3 or F-2?
The F-2 has a longer range at 833 km compared to the Mirage F2 / F3's 0 km.
Which can fly higher, the Mirage F2 / F3 or F-2?
The Mirage F2 / F3 has a higher service ceiling at 20,000 meters (65,616 ft) compared to the F-2's 17,983 meters (58,999 ft).
Which is heavier, the Mirage F2 / F3 or F-2?
The F-2 has a higher maximum takeoff weight at 22,090 kg compared to the Mirage F2 / F3's 18,000 kg.
Which is larger, the Mirage F2 / F3 or F-2?
The Mirage F2 / F3 is longer at 17.6 meters compared to the F-2's 15.5 meters.
Which is more expensive, the Mirage F2 / F3 or F-2?
The F-2 is more expensive at approximately $100 million per unit compared to the Mirage F2 / F3 at $10 million.
Which has been built in greater numbers, the Mirage F2 / F3 or F-2?
The F-2 has been produced in greater numbers with 98 units compared to 1 units of the Mirage F2 / F3.