ScanEagle vs Sokol Altius
The ScanEagle and the Sokol Altius are both Military Drones, manufactured by Boeing Insitu and OKB Sokol respectively. The Sokol Altius reaches 350 km/h — 2.4x the ScanEagle's 148 km/h. The ScanEagle has an operational range of 100 km vs 10,000 km for the Sokol Altius. The Sokol Altius operates at altitudes up to 12,000 m compared to 5,944 m for the ScanEagle. At 6,000 kg MTOW, the Sokol Altius is 273:1 the ScanEagle's 22 kg. The ScanEagle has been produced in 1,000 units vs 3 for the Sokol Altius. The ScanEagle first flew 19 years before the Sokol Altius (2000 vs 2019).
| American unmanned vehicle, operational since 2005, notable for surveillance in military operations in Iraq and Afghanistan. | |
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Boeing Insitu |
| First flight | 1 January 2000 |
| Year introduced | 2005 |
| Number produced | 1000 units |
| Average unit price | $3 million |
| Russian unmanned aerial vehicle, introduced in 2019, with high-altitude, long-endurance operations yet to be operationally deployed. | |
| Origin country | 🇷🇺 Russia |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | OKB Sokol |
| First flight | 20 August 2019 |
| Year introduced | 2012 |
| Number produced | 3 units |
| Average unit price | -- |
| Wingspan | 3.1 m ◉ |
| Length | 1.6 m ◉ |
| Maximum speed | 148 km/h ◉ |
| Operational range | 100 km ◉ |
| Service ceiling | 5,944 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 22 kg ◉ |
| Empty weight | 13 kg |
| Total thrust | 1 x 1 kW ◉ |
| Wingspan | 28.5 m ◉ |
| Length | 11.6 m ◉ |
| Maximum speed | 350 km/h ◉ |
| Operational range | 10,000 km ◉ |
| Service ceiling | 12,000 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 6,000 kg ◉ |
| Empty weight | -- kg |
| Total thrust | 0 ◉ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the ScanEagle or Sokol Altius?
The Sokol Altius is faster with a maximum speed of 350 km/h compared to the ScanEagle's 148 km/h, a difference of 202 km/h.
Which has longer range, the ScanEagle or Sokol Altius?
The Sokol Altius has a longer range at 10,000 km compared to the ScanEagle's 100 km.
Which can fly higher, the ScanEagle or Sokol Altius?
The Sokol Altius has a higher service ceiling at 12,000 meters (39,370 ft) compared to the ScanEagle's 5,944 meters (19,501 ft).
Which is heavier, the ScanEagle or Sokol Altius?
The Sokol Altius has a higher maximum takeoff weight at 6,000 kg compared to the ScanEagle's 22 kg.
Which is larger, the ScanEagle or Sokol Altius?
The Sokol Altius is longer at 11.6 meters compared to the ScanEagle's 1.6 meters.
Which entered service first, the ScanEagle or Sokol Altius?
The ScanEagle entered service first in 2005, 7 years before the Sokol Altius which entered service in 2012.
Which has been built in greater numbers, the ScanEagle or Sokol Altius?
The ScanEagle has been produced in greater numbers with 1,000 units compared to 3 units of the Sokol Altius.