Sokol Altius vs Switchblade 300
The Sokol Altius and the Switchblade 300 are both Military Drones, manufactured by OKB Sokol and AeroVironment respectively. The Sokol Altius reaches 350 km/h — 2.2x the Switchblade 300's 160 km/h. The Sokol Altius has an operational range of 10,000 km vs 10 km for the Switchblade 300. At 6,000 kg MTOW, the Sokol Altius is 1000:1 the Switchblade 300's 6 kg. The Sokol Altius has been produced in 3 units vs 4,000 for the Switchblade 300. The Switchblade 300 first flew 8 years before the Sokol Altius (2011 vs 2019).
| Russian unmanned aerial vehicle, introduced in 2019, with high-altitude, long-endurance operations yet to be operationally deployed. | |
| Origin country | 🇷🇺 Russia |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | OKB Sokol |
| First flight | 20 August 2019 |
| Year introduced | 2012 |
| Number produced | 3 units |
| Average unit price | -- |
| American man-portable loitering munition, introduced in the early 2010s, used for precision strikes against personnel and light vehicles in various global conflicts. | |
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | AeroVironment |
| First flight | 1 January 2011 |
| Year introduced | 2011 |
| Number produced | 4000 units |
| Average unit price | -- |
| Wingspan | 28.5 m |
| Length | 11.6 m ◉ |
| Maximum speed | 350 km/h ◉ |
| Operational range | 10,000 km ◉ |
| Service ceiling | 12,000 m |
| Max. takeoff weight | 6,000 kg ◉ |
| Wingspan | -- m |
| Length | 0.5 m ◉ |
| Maximum speed | 160 km/h ◉ |
| Operational range | 10 km ◉ |
| Service ceiling | -- m |
| Max. takeoff weight | 6 kg ◉ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the Sokol Altius or Switchblade 300?
The Sokol Altius is faster with a maximum speed of 350 km/h compared to the Switchblade 300's 160 km/h, a difference of 190 km/h.
Which has longer range, the Sokol Altius or Switchblade 300?
The Sokol Altius has a longer range at 10,000 km compared to the Switchblade 300's 10 km.
Which can fly higher, the Sokol Altius or Switchblade 300?
The Sokol Altius has a higher service ceiling at 12,000 meters (39,370 ft) compared to the Switchblade 300's 0 meters (0 ft).
Which is heavier, the Sokol Altius or Switchblade 300?
The Sokol Altius has a higher maximum takeoff weight at 6,000 kg compared to the Switchblade 300's 6 kg.
Which is larger, the Sokol Altius or Switchblade 300?
The Sokol Altius is longer at 11.6 meters compared to the Switchblade 300's 0.5 meters.
Which entered service first, the Sokol Altius or Switchblade 300?
The Switchblade 300 entered service first in 2011, 1 years before the Sokol Altius which entered service in 2012.
Which has been built in greater numbers, the Sokol Altius or Switchblade 300?
The Switchblade 300 has been produced in greater numbers with 4,000 units compared to 3 units of the Sokol Altius.