Sokol Altius vs Tu-143 Reys
The Sokol Altius and the Tu-143 Reys are both Military Drones, manufactured by OKB Sokol and Tupolev respectively. The Tu-143 Reys reaches 950 km/h — 2.7x the Sokol Altius's 350 km/h. The Sokol Altius has an operational range of 10,000 km vs 200 km for the Tu-143 Reys. The Sokol Altius operates at altitudes up to 12,000 m compared to 5,000 m for the Tu-143 Reys. At 6,000 kg MTOW, the Sokol Altius is 4.9x the Tu-143 Reys's 1,230 kg. The Sokol Altius has been produced in 3 units vs 950 for the Tu-143 Reys. The Tu-143 Reys first flew 49 years before the Sokol Altius (1970 vs 2019).
| Russian unmanned aerial vehicle, introduced in 2019, with high-altitude, long-endurance operations yet to be operationally deployed. | |
| Origin country | 🇷🇺 Russia |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | OKB Sokol |
| First flight | 20 August 2019 |
| Year introduced | 2012 |
| Number produced | 3 units |
| Average unit price | -- |
| Soviet unmanned reconnaissance aircraft from 1970s used for tactical reconnaissance missions | |
| Origin country | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Tupolev |
| First flight | 1 January 1970 |
| Year introduced | 1976 |
| Number produced | 950 units |
| Average unit price | -- |
| Wingspan | 28.5 m ◉ |
| Height | -- m |
| Length | 11.6 m ◉ |
| Maximum speed | 350 km/h ◉ |
| Operational range | 10,000 km ◉ |
| Service ceiling | 12,000 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 6,000 kg ◉ |
| Wingspan | 2.2 m ◉ |
| Height | 1.5 m |
| Length | 8.1 m ◉ |
| Maximum speed | 950 km/h ◉ |
| Operational range | 200 km ◉ |
| Service ceiling | 5,000 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 1,230 kg ◉ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the Sokol Altius or Tu-143 Reys?
The Tu-143 Reys is faster with a maximum speed of 950 km/h compared to the Sokol Altius's 350 km/h, a difference of 600 km/h.
Which has longer range, the Sokol Altius or Tu-143 Reys?
The Sokol Altius has a longer range at 10,000 km compared to the Tu-143 Reys's 200 km.
Which can fly higher, the Sokol Altius or Tu-143 Reys?
The Sokol Altius has a higher service ceiling at 12,000 meters (39,370 ft) compared to the Tu-143 Reys's 5,000 meters (16,404 ft).
Which is heavier, the Sokol Altius or Tu-143 Reys?
The Sokol Altius has a higher maximum takeoff weight at 6,000 kg compared to the Tu-143 Reys's 1,230 kg.
Which is larger, the Sokol Altius or Tu-143 Reys?
The Sokol Altius is longer at 11.6 meters compared to the Tu-143 Reys's 8.1 meters.
Which entered service first, the Sokol Altius or Tu-143 Reys?
The Tu-143 Reys entered service first in 1976, 36 years before the Sokol Altius which entered service in 2012.
Which has been built in greater numbers, the Sokol Altius or Tu-143 Reys?
The Tu-143 Reys has been produced in greater numbers with 950 units compared to 3 units of the Sokol Altius.