AGM-136 Tacit Rainbow vs Kh-23 & Kh-66
The AGM-136 Tacit Rainbow and the Kh-23 & Kh-66 are both Surface-to-Air missiles. The AGM-136 Tacit Rainbow has a range of 80 km — 8.0x the Kh-23 & Kh-66's 10 km. The AGM-136 Tacit Rainbow carries a 18 kg warhead vs 100 kg for the Kh-23 & Kh-66. Launch weight is 195 kg for the AGM-136 Tacit Rainbow vs 400 kg for the Kh-23 & Kh-66. The AGM-136 Tacit Rainbow uses Seek head guidance, while the Kh-23 & Kh-66 relies on Radio command guidance.
| American surface-to-air missile, with a range of 80 km, using "seek head" guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Surface-to-air missile |
| Manufacturer | Northrop / Boeing / Texas Instruments |
| Service year | -- |
| Number produced | 0 units |
| Estimated unit price | $0.2 million |
| Soviet air-to-surface missile, entered service in 1974, utilizes radio command guidance. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia, 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Surface-to-air missile |
| Manufacturer | Zvezda-Strela |
| Service year | 1974 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 80.0 km ◉ |
| Maximum speed | NA |
| Weight | 195 kg ◉ |
| Warhead | 18.0 kg ◉ |
| Length | 2.56 m ◉ |
| Diameter | 701 mm ◉ |
| Guidance | Seek head |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 10.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.2 |
| Weight | 400 kg ◉ |
| Warhead | 100.0 kg ◉ |
| Length | 3.52 m ◉ |
| Diameter | 280 mm ◉ |
| Guidance | Radio command guidance |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the AGM-136 Tacit Rainbow or Kh-23 & Kh-66?
The AGM-136 Tacit Rainbow has a longer range at 80 km compared to the Kh-23 & Kh-66's 10 km.
Which is faster, the AGM-136 Tacit Rainbow or Kh-23 & Kh-66?
The Kh-23 & Kh-66 is faster with a maximum speed of Mach 2.2 compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 0 km/h.
Which has a larger warhead, the AGM-136 Tacit Rainbow or Kh-23 & Kh-66?
The Kh-23 & Kh-66 carries a larger warhead at 100 kg compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 18 kg.
Which is heavier, the AGM-136 Tacit Rainbow or Kh-23 & Kh-66?
The Kh-23 & Kh-66 is heavier at 400 kg compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 195 kg.
Which is longer, the AGM-136 Tacit Rainbow or Kh-23 & Kh-66?
The Kh-23 & Kh-66 is longer at 3.52 meters compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 2.56 meters.
What guidance systems do the AGM-136 Tacit Rainbow and Kh-23 & Kh-66 use?
The AGM-136 Tacit Rainbow uses Seek head guidance while the Kh-23 & Kh-66 uses Radio command guidance guidance.