AGM-136 Tacit Rainbow vs QW-1
The AGM-136 Tacit Rainbow and the QW-1 are both Surface-to-Air missiles. The AGM-136 Tacit Rainbow has a range of 80 km — 16:1 the QW-1's 5 km. The AGM-136 Tacit Rainbow carries a 18 kg warhead vs 1 kg for the QW-1. Launch weight is 195 kg for the AGM-136 Tacit Rainbow vs 45,062 kg for the QW-1. The AGM-136 Tacit Rainbow uses Seek head guidance, while the QW-1 relies on Digital seeker and contact-proximity fuse.
| American surface-to-air missile, with a range of 80 km, using "seek head" guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Surface-to-air missile |
| Manufacturer | Northrop / Boeing / Texas Instruments |
| Service year | -- |
| Number produced | 0 units |
| Estimated unit price | $0.2 million |
| Chinese portable surface-to-air missile, entered service in 1994, utilizing a digital seeker for guidance. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Portable infrared surface-to-air missile |
| Manufacturer | People's Republic of China |
| Service year | 1994 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 80.0 km ◉ |
| Maximum speed | NA |
| Weight | 195 kg ◉ |
| Warhead | 18.0 kg ◉ |
| Length | 2.56 m ◉ |
| Diameter | 701 mm ◉ |
| Guidance | Seek head |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 5.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 1.8 |
| Weight | 45,062 kg ◉ |
| Warhead | 1.0 kg ◉ |
| Length | 1.45 m ◉ |
| Diameter | 80 mm ◉ |
| Guidance | Digital seeker and contact-proximity fuse |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the AGM-136 Tacit Rainbow or QW-1?
The AGM-136 Tacit Rainbow has a longer range at 80 km compared to the QW-1's 5 km.
Which is faster, the AGM-136 Tacit Rainbow or QW-1?
The QW-1 is faster with a maximum speed of Mach 1.8 compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 0 km/h.
Which has a larger warhead, the AGM-136 Tacit Rainbow or QW-1?
The AGM-136 Tacit Rainbow carries a larger warhead at 18 kg compared to the QW-1's 1 kg.
Which is heavier, the AGM-136 Tacit Rainbow or QW-1?
The QW-1 is heavier at 45,062 kg compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 195 kg.
Which is longer, the AGM-136 Tacit Rainbow or QW-1?
The AGM-136 Tacit Rainbow is longer at 2.56 meters compared to the QW-1's 1.45 meters.
What guidance systems do the AGM-136 Tacit Rainbow and QW-1 use?
The AGM-136 Tacit Rainbow uses Seek head guidance while the QW-1 uses Digital seeker and contact-proximity fuse guidance.