AGM-136 Tacit Rainbow vs S-300V
The AGM-136 Tacit Rainbow and the S-300V are both Surface-to-Air missiles. Range is 80 km for the AGM-136 Tacit Rainbow vs 75 km for the S-300V. The AGM-136 Tacit Rainbow carries a 18 kg warhead vs 150 kg for the S-300V. Launch weight is 195 kg for the AGM-136 Tacit Rainbow vs 1,800 kg for the S-300V. The AGM-136 Tacit Rainbow uses Seek head guidance, while the S-300V relies on Inertial, radio command, semi-active radar homing. Unit cost is $0.2M for the AGM-136 Tacit Rainbow vs $120M for the S-300V.
| American surface-to-air missile, with a range of 80 km, using "seek head" guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Surface-to-air missile |
| Manufacturer | Northrop / Boeing / Texas Instruments |
| Service year | -- |
| Number produced | 0 units |
| Estimated unit price | $0.2 million |
| Russian surface-to-air missile, entered service in 2013, utilizes inertial and semi-active radar homing guidance. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia, 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | High altitude radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Rosvooruzheniye OKB |
| Service year | 2013 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $120 million |
| Range | 80.0 km â—‰ |
| Maximum speed | NA |
| Weight | 195 kg â—‰ |
| Warhead | 18.0 kg â—‰ |
| Length | 2.56 m â—‰ |
| Diameter | 701 mm â—‰ |
| Guidance | Seek head |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 75.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 8.8 |
| Weight | 1,800 kg â—‰ |
| Warhead | 150.0 kg â—‰ |
| Length | 7.50 m â—‰ |
| Diameter | 500 mm â—‰ |
| Guidance | Inertial, radio command, semi-active radar homing |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the AGM-136 Tacit Rainbow or S-300V?
The AGM-136 Tacit Rainbow has a longer range at 80 km compared to the S-300V's 75 km.
Which is faster, the AGM-136 Tacit Rainbow or S-300V?
The S-300V is faster with a maximum speed of Mach 8.8 compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 0 km/h.
Which has a larger warhead, the AGM-136 Tacit Rainbow or S-300V?
The S-300V carries a larger warhead at 150 kg compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 18 kg.
Which is heavier, the AGM-136 Tacit Rainbow or S-300V?
The S-300V is heavier at 1,800 kg compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 195 kg.
Which is longer, the AGM-136 Tacit Rainbow or S-300V?
The S-300V is longer at 7.50 meters compared to the AGM-136 Tacit Rainbow's 2.56 meters.
What guidance systems do the AGM-136 Tacit Rainbow and S-300V use?
The AGM-136 Tacit Rainbow uses Seek head guidance while the S-300V uses Inertial, radio command, semi-active radar homing guidance.