Bung Tomo vs Khukri
The Bung Tomo and the Khukri are both Corvette classes. Displacement is 1,940 tons for the Bung Tomo vs 1,291 tons for the Khukri. The Bung Tomo reaches 30 knots vs 24 knots for the Khukri. Operational range is 5,000 nautical miles for the Bung Tomo vs 4,000 for the Khukri. The Bung Tomo carries a crew of 79 vs 112 for the Khukri. The Bung Tomo was produced in 3 units vs 4 for the Khukri. The Bung Tomo was commissioned in 2014, 25 years after the Khukri (1989).
| Displacement | 1,940 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | 5,000 nm at 12 knots â—‰ |
| Length | 89.9 m â—‰ |
| Beam | 12.8 m â—‰ |
| Crew | 79 â—‰ |
| Propulsion | 4× MAN B&W / Ruston diesel engine (total of 30.2 MW (40,499 shp)), 2× shafts |
| Armament |
|
| Displacement | 1,291 tons â—‰ |
| Maximum speed | 24.0 knots â—‰ |
| Range | 4,000 nm at 16 knots â—‰ |
| Length | 91.1 m â—‰ |
| Beam | 10.5 m â—‰ |
| Crew | 112 â—‰ |
| Propulsion | 2 × SEMT Pielstick/Kirloskar 18 PA6V 280 diesel engines (14,400 PS; 10,600 kW); 2 shafts |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Bung Tomo-class or Khukri-class?
The Bung Tomo-class has greater displacement at 1,940 tons compared to the Khukri-class's 1,291 tons.
Which is faster, the Bung Tomo-class or Khukri-class?
The Bung Tomo-class is faster with a maximum speed of 30 knots compared to the Khukri-class's 24 knots.
Which has longer range, the Bung Tomo-class or Khukri-class?
The Bung Tomo-class has a longer range at 5,000 nautical miles compared to the Khukri-class's 4,000 nautical miles.
Which is longer, the Bung Tomo-class or Khukri-class?
The Khukri-class is longer at 91.1 meters compared to the Bung Tomo-class's 89.9 meters.
How many crew members do the Bung Tomo-class and Khukri-class have?
The Khukri-class has a larger crew complement of 112 compared to the Bung Tomo-class's 79 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Bung Tomo-class or Khukri-class?
The Khukri-class has been built in greater numbers with 4 vessels compared to 3 vessels of the Bung Tomo-class.