Cornwall vs Jose Rizal
The Cornwall and the Jose Rizal are both Frigate classes. Displacement is 4,850 tons for the Cornwall vs 2,600 tons for the Jose Rizal. The Cornwall reaches 18 knots vs 25 knots for the Jose Rizal. Operational range is 4,500 nautical miles for the Cornwall vs 4,500 for the Jose Rizal. The Cornwall carries a crew of 301 vs 65 for the Jose Rizal. The Cornwall was commissioned in 1988, 32 years before the Jose Rizal (2020).
| British missile frigate, introduced in 1988, propelled by two Rolls Royce Spey gas turbines. | |
| Origin | 🇬🇧 United Kingdom |
| Category | Frigate |
| Type | Missile frigate |
| Manufacturer | Swan Hunter / Yarrow |
| Year introduced | 1988 |
| Number built | NA |
| Estimated unit price | NA |
| South Korean frigate, 2,600 tons displacement, utilizes a combined diesel and diesel (CODAD) propulsion system. | |
| Origin | 🇰🇷 South Korea |
| Category | Frigate |
| Type | Frigate |
| Manufacturer | Hyundai Heavy Industries |
| Year introduced | 2020 |
| Number built | 2 units |
| Estimated unit price | $168 million |
| Displacement | 4,850 tons â—‰ |
| Maximum speed | 18.0 knots â—‰ |
| Range | 4,500 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 148.1 m â—‰ |
| Beam | 14.8 m â—‰ |
| Crew | 301 â—‰ |
| Propulsion | 2 Rolls Royce SM-1 Spey gas turbines with a power of 48,220 hp each - 2 propellers |
| Armament |
8 UGM-84 (IV 2) + 2 Sea Wolf GWS 25 launchers (32 missiles) + 1 114mm Mk.8 gun + 1 Goalkeeper CIWS + 2 30mm DS-30B guns + 6 T/ASM MTLS + 2 Lynx HMA 8 / Merlin HM 1 helicopters |
| Displacement | 2,600 tons â—‰ |
| Maximum speed | 25.0 knots â—‰ |
| Range | 4,500 nm â—‰ |
| Length | 107.5 m â—‰ |
| Beam | 13.8 m â—‰ |
| Crew | 65 â—‰ |
| Propulsion | Combined diesel and diesel (CODAD) arrangement: 4 × MTU-STX 12V1163-TB93 12-cylinder diesel engines |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Cornwall-class or Jose Rizal-class?
The Cornwall-class has greater displacement at 4,850 tons compared to the Jose Rizal-class's 2,600 tons.
Which is faster, the Cornwall-class or Jose Rizal-class?
The Jose Rizal-class is faster with a maximum speed of 25 knots compared to the Cornwall-class's 18 knots.
Which has longer range, the Cornwall-class or Jose Rizal-class?
The Jose Rizal-class has a longer range at 4,500 nautical miles compared to the Cornwall-class's 4,500 nautical miles.
Which is longer, the Cornwall-class or Jose Rizal-class?
The Cornwall-class is longer at 148.1 meters compared to the Jose Rizal-class's 107.5 meters.
How many crew members do the Cornwall-class and Jose Rizal-class have?
The Cornwall-class has a larger crew complement of 301 compared to the Jose Rizal-class's 65 crew members.