Grisha vs Pohang
The Grisha and the Pohang are both Corvette classes. Displacement is 980 tons for the Grisha vs 1,220 tons for the Pohang. The Grisha reaches 34 knots vs 32 knots for the Pohang. Operational range is 4,000 nautical miles for the Grisha vs 4,000 for the Pohang. The Grisha carries a crew of 60 vs 95 for the Pohang. The Grisha was produced in 86 units vs 24 for the Pohang. The Grisha was commissioned in 1970, 14 years before the Pohang (1984).
| Russian corvette, introduced in 1970, displaces 980 tons and has a crew of 60. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Corvette |
| Type | Anti-submarine corvette |
| Manufacturer | Zelenodolsk Gorky Plant |
| Year introduced | 1970 |
| Number built | 86 units |
| Estimated unit price | NA |
| South Korean corvette, 1,220 tons displacement, entered service in 1984. | |
| Origin | 🇰🇷 South Korea |
| Category | Corvette |
| Type | Corvette |
| Manufacturer | Korea Shipbuilding Corporation |
| Year introduced | 1984 |
| Number built | 24 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 980 tons â—‰ |
| Maximum speed | 34.0 knots â—‰ |
| Range | 4,000 nm at 10 knots â—‰ |
| Length | 71.6 m â—‰ |
| Beam | 9.8 m â—‰ |
| Crew | 60 â—‰ |
| Propulsion | 3 shaft, 2 M-507A cruise diesels, 20,000 shp, (2 shafts); 1 boost gas turbine, 18,000 shp, (1 shaft) |
| Armament |
|
| Displacement | 1,220 tons â—‰ |
| Maximum speed | 32.0 knots â—‰ |
| Range | 4,000 nm at 15 knots â—‰ |
| Length | 88.3 m â—‰ |
| Beam | 10.0 m â—‰ |
| Crew | 95 â—‰ |
| Propulsion | CODOG: 1 x GE LM2500 gas turbine engine, 2 x MTU 12V 956 TB82 diesel engine |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Grisha-class or Pohang-class?
The Pohang-class has greater displacement at 1,220 tons compared to the Grisha-class's 980 tons.
Which is faster, the Grisha-class or Pohang-class?
The Grisha-class is faster with a maximum speed of 34 knots compared to the Pohang-class's 32 knots.
Which has longer range, the Grisha-class or Pohang-class?
The Pohang-class has a longer range at 4,000 nautical miles compared to the Grisha-class's 4,000 nautical miles.
Which is longer, the Grisha-class or Pohang-class?
The Pohang-class is longer at 88.3 meters compared to the Grisha-class's 71.6 meters.
How many crew members do the Grisha-class and Pohang-class have?
The Pohang-class has a larger crew complement of 95 compared to the Grisha-class's 60 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Grisha-class or Pohang-class?
The Grisha-class has been built in greater numbers with 86 vessels compared to 24 vessels of the Pohang-class.