Halifax vs Meko 360
The Halifax and the Meko 360 are both Frigate classes. Displacement is 4,735 tons for the Halifax vs 3,360 tons for the Meko 360. The Halifax reaches 30 knots vs 30 knots for the Meko 360. Operational range is 9,500 nautical miles for the Halifax vs 4,500 for the Meko 360. The Halifax carries a crew of 255 vs 200 for the Meko 360. The Halifax was produced in 12 units vs 5 for the Meko 360. The Halifax was commissioned in 1991, 9 years after the Meko 360 (1982).
| Displacement | 4,735 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | 9,500 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 134.1 m â—‰ |
| Beam | 16.4 m â—‰ |
| Crew | 255 â—‰ |
| Propulsion | CODOG: 2 × General Electric LM2500 gas turbines (47,500 shp), 1 × SEMT Pielstick 20PA6V280 diesel engine (8,800 shp) |
| Armament |
|
| Displacement | 3,360 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | 4,500 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 125.9 m â—‰ |
| Beam | 15.0 m â—‰ |
| Crew | 200 â—‰ |
| Propulsion | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Halifax-class or Meko 360-class?
The Halifax-class has greater displacement at 4,735 tons compared to the Meko 360-class's 3,360 tons.
Which is faster, the Halifax-class or Meko 360-class?
The Meko 360-class is faster with a maximum speed of 30 knots compared to the Halifax-class's 30 knots.
Which has longer range, the Halifax-class or Meko 360-class?
The Halifax-class has a longer range at 9,500 nautical miles compared to the Meko 360-class's 4,500 nautical miles.
Which is longer, the Halifax-class or Meko 360-class?
The Halifax-class is longer at 134.1 meters compared to the Meko 360-class's 125.9 meters.
How many crew members do the Halifax-class and Meko 360-class have?
The Halifax-class has a larger crew complement of 255 compared to the Meko 360-class's 200 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Halifax-class or Meko 360-class?
The Halifax-class has been built in greater numbers with 12 vessels compared to 5 vessels of the Meko 360-class.