Meko 360 vs Oslo
The Meko 360 and the Oslo are both Frigate classes. Displacement is 3,360 tons for the Meko 360 vs 2,134 tons for the Oslo. The Meko 360 reaches 30 knots vs 25 knots for the Oslo. Operational range is 4,500 nautical miles for the Meko 360 vs 3,900 for the Oslo. The Meko 360 carries a crew of 200 vs 120 for the Oslo. The Meko 360 was produced in 5 units vs 5 for the Oslo. The Meko 360 was commissioned in 1982, 16 years after the Oslo (1966).
| Displacement | 3,360 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | 4,500 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 125.9 m â—‰ |
| Beam | 15.0 m â—‰ |
| Crew | 200 â—‰ |
| Propulsion | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armament |
|
| Displacement | 2,134 tons â—‰ |
| Maximum speed | 25.0 knots â—‰ |
| Range | 3,900 nm at 15 knots â—‰ |
| Length | 96.6 m â—‰ |
| Beam | 11.2 m â—‰ |
| Crew | 120 â—‰ |
| Propulsion | Twin steam boilers, one high pressure and one low pressure steam turbine, 20,000 hp (14,914 kW) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Meko 360-class or Oslo-class?
The Meko 360-class has greater displacement at 3,360 tons compared to the Oslo-class's 2,134 tons.
Which is faster, the Meko 360-class or Oslo-class?
The Meko 360-class is faster with a maximum speed of 30 knots compared to the Oslo-class's 25 knots.
Which has longer range, the Meko 360-class or Oslo-class?
The Meko 360-class has a longer range at 4,500 nautical miles compared to the Oslo-class's 3,900 nautical miles.
Which is longer, the Meko 360-class or Oslo-class?
The Meko 360-class is longer at 125.9 meters compared to the Oslo-class's 96.6 meters.
How many crew members do the Meko 360-class and Oslo-class have?
The Meko 360-class has a larger crew complement of 200 compared to the Oslo-class's 120 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Meko 360-class or Oslo-class?
Both the Meko 360-class and Oslo-class have been built in equal numbers with 5 vessels each.