Teluk Bintuni vs Type 079
The Teluk Bintuni and the Type 079 are both Amphibious vessel classes. The Teluk Bintuni displaces 2,300 tons — 2.8x the Type 079's 833 tons. The Teluk Bintuni reaches 16 knots vs 13 knots for the Type 079. Operational range is 6,240 nautical miles for the Teluk Bintuni vs 1,000 for the Type 079. The Teluk Bintuni carries a crew of 119 vs 109 for the Type 079. The Teluk Bintuni was produced in 9 units vs 31 for the Type 079. The Teluk Bintuni was commissioned in 2015, 39 years after the Type 079 (1976).
| Indonesian landing ship tank, introduced in 2015, has a 2,300 tons displacement and a crew of 119. | |
| Origin | 🇮🇩 Indonesia |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing ship tank |
| Manufacturer | PT Dok & Perkapalan Kodja Bahari (Persero) |
| Year introduced | 2015 |
| Number built | 9 units |
| Estimated unit price | $16 million |
| Chinese landing ship medium, introduced in 1976, displaces 833 tons. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing Ship Medium |
| Manufacturer | Guangzhou Shipyard |
| Year introduced | 1976 |
| Number built | 31 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 2,300 tons ◉ |
| Maximum speed | 16.0 knots ◉ |
| Range | 6,240 nm at 12 knots ◉ |
| Length | 120.0 m ◉ |
| Beam | 18.0 m ◉ |
| Crew | 119 ◉ |
| Propulsion | 2 x 3,285 kW (4,405 hp) main engines |
| Armament |
|
| Displacement | 833 tons ◉ |
| Maximum speed | 13.0 knots ◉ |
| Range | 1,000 nm at 10 knots ◉ |
| Length | 72.0 m ◉ |
| Beam | 13.8 m ◉ |
| Crew | 109 ◉ |
| Propulsion | two 6300 diesel engine @ 600 hp each |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Teluk Bintuni-class or Type 079-class?
The Teluk Bintuni-class has greater displacement at 2,300 tons compared to the Type 079-class's 833 tons.
Which is faster, the Teluk Bintuni-class or Type 079-class?
The Teluk Bintuni-class is faster with a maximum speed of 16 knots compared to the Type 079-class's 13 knots.
Which has longer range, the Teluk Bintuni-class or Type 079-class?
The Teluk Bintuni-class has a longer range at 6,240 nautical miles compared to the Type 079-class's 1,000 nautical miles.
Which is longer, the Teluk Bintuni-class or Type 079-class?
The Teluk Bintuni-class is longer at 120.0 meters compared to the Type 079-class's 72.0 meters.
How many crew members do the Teluk Bintuni-class and Type 079-class have?
The Teluk Bintuni-class has a larger crew complement of 119 compared to the Type 079-class's 109 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Teluk Bintuni-class or Type 079-class?
The Type 079-class has been built in greater numbers with 31 vessels compared to 9 vessels of the Teluk Bintuni-class.