IA-63 Pampa vs IAR-99 Șoim
The IA-63 Pampa and the IAR-99 Șoim are both Military Training Aircraft, manufactured by FMA and Avioane Craiova respectively. Top speed is 815 km/h for the IA-63 Pampa vs 865 km/h for the IAR-99 Șoim. The IA-63 Pampa has an operational range of 1,500 km vs 1,100 km for the IAR-99 Șoim. The IA-63 Pampa operates at altitudes up to 12,900 m compared to 12,900 m for the IAR-99 Șoim. The IA-63 Pampa has been produced in 32 units vs 28 for the IAR-99 Șoim. The IA-63 Pampa first flew 1 years before the IAR-99 Șoim (1984 vs 1985).
| Argentinian advanced trainer jet, designed in the '80s, predominantly used for instruction and aerobatic displays. | |
|
|
| Origin country | 🇦🇷 Argentina |
| Category | Military Training Aircraft |
| Manufacturer | FMA |
| First flight | 6 October 1984 |
| Year introduced | 1988 |
| Number produced | 32 units |
| Average unit price | -- |
| Romanian jet trainer, noteworthy for its use in the Romanian Air Force since the late 20th century. | |
|
|
| Origin country | 🇷🇴 Romania |
| Category | Military Training Aircraft |
| Manufacturer | Avioane Craiova |
| First flight | 21 December 1985 |
| Year introduced | 1987 |
| Number produced | 28 units |
| Average unit price | -- |
| Wing area | 15.6 m² ◉ |
| Wingspan | 9.7 m ◉ |
| Height | 4.3 m ◉ |
| Length | 10.9 m ◉ |
| Maximum speed | 815 km/h ◉ |
| Operational range | 1,500 km ◉ |
| Service ceiling | 12,900 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 5,000 kg ◉ |
| Empty weight | 2,820 kg ◉ |
| Total thrust | 1 x 1,588 kgf ◉ |
| Wing area | 18.7 m² ◉ |
| Wingspan | 9.9 m ◉ |
| Height | 3.9 m ◉ |
| Length | 11.0 m ◉ |
| Maximum speed | 865 km/h ◉ |
| Operational range | 1,100 km ◉ |
| Service ceiling | 12,900 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 5,560 kg ◉ |
| Empty weight | 3,200 kg ◉ |
| Total thrust | 1 x 1,814 kgf ◉ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the IA-63 Pampa or IAR-99 Șoim?
The IAR-99 Șoim is faster with a maximum speed of 865 km/h compared to the IA-63 Pampa's 815 km/h, a difference of 50 km/h.
Which has longer range, the IA-63 Pampa or IAR-99 Șoim?
The IA-63 Pampa has a longer range at 1,500 km compared to the IAR-99 Șoim's 1,100 km.
Which can fly higher, the IA-63 Pampa or IAR-99 Șoim?
The IAR-99 Șoim has a higher service ceiling at 12,900 meters (42,322 ft) compared to the IA-63 Pampa's 12,900 meters (42,322 ft).
Which is heavier, the IA-63 Pampa or IAR-99 Șoim?
The IAR-99 Șoim has a higher maximum takeoff weight at 5,560 kg compared to the IA-63 Pampa's 5,000 kg.
Which is larger, the IA-63 Pampa or IAR-99 Șoim?
The IAR-99 Șoim is longer at 11.0 meters compared to the IA-63 Pampa's 10.9 meters.
Which entered service first, the IA-63 Pampa or IAR-99 Șoim?
The IAR-99 Șoim entered service first in 1987, 1 years before the IA-63 Pampa which entered service in 1988.
Which has been built in greater numbers, the IA-63 Pampa or IAR-99 Șoim?
The IA-63 Pampa has been produced in greater numbers with 32 units compared to 28 units of the IAR-99 Șoim.