Buyan vs Project 133
The Buyan and the Project 133 are both Corvette classes. Displacement is 949 tons for the Buyan vs 950 tons for the Project 133. The Buyan reaches 28 knots vs 24 knots for the Project 133. Operational range is 2,300 nautical miles for the Buyan vs 2,100 for the Project 133. The Buyan carries a crew of 52 vs 80 for the Project 133. The Buyan was produced in 15 units vs 28 for the Project 133. The Buyan was commissioned in 2006, 25 years after the Project 133 (1981).
| Russian guided-missile corvette, introduced in 2006, displaces 949 tons. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Corvette |
| Type | Guided-missile corvette |
| Manufacturer | Almaz Shipbuilding Company |
| Year introduced | 2006 |
| Number built | 15 units |
| Estimated unit price | NA |
| East German corvette, introduced in 1981, displaced 950 tons, and was powered by three M504 diesels. | |
| Origin | 🇩🇪 Ex-East Germany |
| Category | Corvette |
| Type | Anti-submarine corvette |
| Manufacturer | Peene-Werft |
| Year introduced | 1981 |
| Number built | 28 units |
| Estimated unit price | $12 million |
| Displacement | 949 tons â—‰ |
| Maximum speed | 28.0 knots â—‰ |
| Range | 2,300 nm at 12 knots â—‰ |
| Length | 75.0 m â—‰ |
| Beam | 11.0 m â—‰ |
| Crew | 52 â—‰ |
| Propulsion | 2 shaft CODAD, 4 × Zvezda M520, 10,875 kW (14,584 shp) and Kolomna Diesel, Pumpjet |
| Armament |
|
| Displacement | 950 tons â—‰ |
| Maximum speed | 24.0 knots â—‰ |
| Range | 2,100 nm at 12 knots â—‰ |
| Length | 72.0 m â—‰ |
| Beam | 9.4 m â—‰ |
| Crew | 80 â—‰ |
| Propulsion | 3 shaft M504 diesels with a power of 14,250 hp |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Buyan-class or Project 133-class?
The Project 133-class has greater displacement at 950 tons compared to the Buyan-class's 949 tons.
Which is faster, the Buyan-class or Project 133-class?
The Buyan-class is faster with a maximum speed of 28 knots compared to the Project 133-class's 24 knots.
Which has longer range, the Buyan-class or Project 133-class?
The Buyan-class has a longer range at 2,300 nautical miles compared to the Project 133-class's 2,100 nautical miles.
Which is longer, the Buyan-class or Project 133-class?
The Buyan-class is longer at 75.0 meters compared to the Project 133-class's 72.0 meters.
How many crew members do the Buyan-class and Project 133-class have?
The Project 133-class has a larger crew complement of 80 compared to the Buyan-class's 52 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Buyan-class or Project 133-class?
The Project 133-class has been built in greater numbers with 28 vessels compared to 15 vessels of the Buyan-class.