Improved Kilo vs Typhoon
The Improved Kilo and the Typhoon are both Submarine classes. The Typhoon displaces 23,200 tons — 10.0x the Improved Kilo's 2,325 tons. The Improved Kilo reaches 12 knots vs 22 knots for the Typhoon. Operational range is 7,500 nautical miles for the Improved Kilo vs 99,999 for the Typhoon. The Improved Kilo carries a crew of 52 vs 160 for the Typhoon. Submerged displacement is 3,075 tons for the Improved Kilo vs 48,000 tons for the Typhoon. The Typhoon can dive to 400 m compared to 300 m for the Improved Kilo. The Improved Kilo was produced in 75 units vs 6 for the Typhoon. The Improved Kilo was commissioned in 1980, 1 years before the Typhoon (1981).
| Displacement | 2,325 tons ◉ |
| Maximum speed | 12.0 knots ◉ |
| Range | 7,500 nm at 7 knots ◉ |
| Length | 72.6 m ◉ |
| Beam | 9.9 m ◉ |
| Crew | 52 ◉ |
| Max depth | 300 m ◉ |
| Propulsion | Diesel-electric propulsion; 2 × 1000 kW diesel generators; 1 × 5,500–6,800 shp (4,100–5,100 kW) propulsion motor; 1 × fixed-pitch 6-bladed or 7-bladed propeller |
| Armament |
|
| Displacement | 23,200 tons ◉ |
| Maximum speed | 22.0 knots ◉ |
| Range | Unlimited ◉ |
| Length | 175.0 m ◉ |
| Beam | 23.0 m ◉ |
| Crew | 160 ◉ |
| Max depth | 400 m ◉ |
| Propulsion | 2 × OK-650 pressurized-water nuclear reactors, 190 MWt each; 2 × geared steam turbines, 50,000 shp each; 2 shafts with 7-bladed shrouded screws |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Improved Kilo-class or Typhoon-class?
The Typhoon-class has greater displacement at 23,200 tons compared to the Improved Kilo-class's 2,325 tons.
Which is faster, the Improved Kilo-class or Typhoon-class?
The Typhoon-class is faster with a maximum speed of 22 knots compared to the Improved Kilo-class's 12 knots.
Which has longer range, the Improved Kilo-class or Typhoon-class?
The Typhoon-class is nuclear-powered with unlimited range, while the Improved Kilo-class has a range of 7,500 nautical miles.
Which is longer, the Improved Kilo-class or Typhoon-class?
The Typhoon-class is longer at 175.0 meters compared to the Improved Kilo-class's 72.6 meters.
How many crew members do the Improved Kilo-class and Typhoon-class have?
The Typhoon-class has a larger crew complement of 160 compared to the Improved Kilo-class's 52 crew members.
Which can dive deeper, the Improved Kilo-class or Typhoon-class?
The Typhoon-class can dive deeper with a maximum depth of 400 meters compared to the Improved Kilo-class's 300 meters.
Which has been built in greater numbers, the Improved Kilo-class or Typhoon-class?
The Improved Kilo-class has been built in greater numbers with 75 vessels compared to 6 vessels of the Typhoon-class.