AMX-32 vs Type 10
The AMX-32 and the Type 10 are both Main Battle Tanks, manufactured by GIAT Industries and Mitsubishi Heavy Industries respectively. The AMX-32 weighs 40.0 tons vs 48.0 tons for the Type 10. Top speed is 65 km/h for the AMX-32 vs 70 km/h for the Type 10. Operational range is 530 km for the AMX-32 vs 500 km for the Type 10. The AMX-32 is armed with a 1 Rheinmetall V-120 120mm smoothbore barrel (37 shells) gun, while the Type 10 carries a Japan Steel Works 120 mm L/44 calibers-long smoothbore cannon with automatic loader.
| French MBT, with a 120mm gun, was a GIAT Industries export design that did not enter production. | |
|
|
| Origin country | 🇫🇷 France |
| Category | Main Battle Tank |
| Type | Medium Main Battle Tank |
| Manufacturer | GIAT Industries |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $-- million |
| Japanese main battle tank, entering service in 2012, manufactured by Mitsubishi Heavy Industries. | |
|
|
| Origin country | 🇯🇵 Japan |
| Category | Main Battle Tank |
| Type | Main battle tank |
| Manufacturer | Mitsubishi Heavy Industries |
| Number produced | 117 units |
| Estimated unit price | $11.3 million |
| Combat weight | 40.0 tons â—‰ |
| Maximum speed | 65 km/h â—‰ |
| Operational range | 530 km â—‰ |
| Length | 9.45 m â—‰ |
| Width | 3.24 m â—‰ |
| Height | 2.29 m â—‰ |
| Crew | 4 |
| Engine | Diesel Engine with 720 hp |
| Main armament | 1 Rheinmetall V-120 120mm smoothbore barrel (37 shells) gun |
| Secondary weapon | 1 20mm coaxial gun (480 rounds) |
| Combat weight | 48.0 tons â—‰ |
| Maximum speed | 70 km/h â—‰ |
| Operational range | 500 km â—‰ |
| Length | 9.49 m â—‰ |
| Width | 3.24 m â—‰ |
| Height | 2.30 m â—‰ |
| Crew | 3 (commander, gunner and driver) |
| Engine | 4-stroke 22.6-litre diesel V8 MHI 8VA34WTK 1,200 hp/2,300 rpm |
| Main armament | Japan Steel Works 120 mm L/44 calibers-long smoothbore cannon with automatic loader |
| Secondary weapon | Type 90 12.7 mm machine gun |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the AMX-32 or Type 10?
The Type 10 is faster with a maximum road speed of 70 km/h compared to the AMX-32's 65 km/h.
Which has longer operational range, the AMX-32 or Type 10?
The AMX-32 has a longer operational range at 530 km compared to the Type 10's 500 km.
Which is heavier, the AMX-32 or Type 10?
The Type 10 is heavier at 48.0 tons combat weight compared to the AMX-32's 40.0 tons.
Which is larger, the AMX-32 or Type 10?
The Type 10 is longer at 9.48 meters compared to the AMX-32's 9.45 meters.
How many crew members do the AMX-32 and Type 10 require?
The AMX-32 requires a larger crew of 4 compared to the Type 10's 3 (commander, gunner and driver) crew members.
What are the main armaments of the AMX-32 and Type 10?
The AMX-32 is armed with 1 Rheinmetall V-120 120mm smoothbore barrel (37 shells) gun while the Type 10 carries Japan Steel Works 120 mm L/44 calibers-long smoothbore cannon with automatic loader as its main armament.